میدان مغناطیسی مانیتور کامپیوتر، منبع خستگی شدید کارکنان

[ad_1]

امروزه در هر فضای اداری و غیر اداری می توان انواع وسایل الکترونیکی به خصوص کامپیوتر و وسایل ارتباطی را مشاهده کرد. بررسی های محققان نشان داده است که امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از این دستگاه ها به ویژه نمایشگرهای کامپیوتری می تواند برای انسان مشکلاتی ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، میدان های الکترومغناطیسی خطوط نامرئی انرژی هستند که توسط دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی مانند کامپیوتر، مایکروویو، تلویزیون و مودم تولید می شوند. این میدان ها در اثر حرکت ذرات باردار در اتمسفر رسانا و خلاء ایجاد می شوند و حاوی نوعی انرژی هستند که بر اتم ها و مولکول ها تأثیر می گذارد و امواج الکترومغناطیسی را جذب یا منعکس می کند. کامپیوترها، لپ تاپ ها، تلفن های همراه و سایر وسایل الکترونیکی تولید کننده امواج الکترومغناطیسی هستند. میدان های مغناطیسی اطراف مانیتور کامپیوتر در محدوده فرکانس بسیار پایین یا ELF و محدوده فرکانس فوق العاده پایین یا VLF قرار دارند.

معمولا قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض این دسته از میدان های مغناطیسی بر کیفیت خواب انسان تأثیر می گذارد، اما در درازمدت می تواند منجر به مشکلی به نام «سندرم خستگی مزمن» شود. این سندرم بر عملکرد بسیاری از قسمت های اصلی بدن مانند فیزیولوژیک، ایمنی، هورمونی، دستگاه گوارش و سیستم اسکلتی عضلانی تأثیر می گذارد. اختلالات سیستم عصبی مرکزی مانند چرخه خواب و بیداری و سایر اختلالات روانی مانند اختلالات حافظه کوتاه مدت و تمرکز انسان، اختلالات بینایی و شنوایی، اختلالات سیستم قلبی عروقی، خشکی دهان و چشم، گیجی و مشکلات تعادل، سردردهای غیرطبیعی و احساسی. گرفتگی عضلات. صورت و اندام ها از دیگر عوارض مهم هستند.

با توجه به اهمیت این عوارض، تیمی از محققین دانشگاه علوم پزشکی گلستان در کشورمان مطالعه ای تحقیقاتی انجام داده اند که در آن شدت میدان الکترومغناطیسی مانیتورهای رایانه مورد استفاده کارکنان اداری مورد بررسی قرار گرفته است.

در این مطالعه که بر روی 100 رایانه مورد استفاده 100 کارمند از ادارات مختلف استان گلستان انجام شد، محققان شدت میدان های الکتریکی و مغناطیسی نمایشگرهای رایانه را در فواصل 30، 50 و 60 سانتی متر و در چهار جهت مختلف بررسی کردند. نمایشگر. با استفاده از روش استاندارد شمارش کردند و مقایسه کردند.

آنها همچنین از یک پرسشنامه استاندارد موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی برای ارزیابی عوارض جانبی کار با مانیتورهای رایانه استفاده کردند.

نتایج این بررسی ها نشان می دهد که اگرچه در همه موارد میزان امواج الکتریکی در مانیتورهای کامپیوتر کمتر از حد نرمال است، اما میزان امواج مغناطیسی بیش از حد نرمال است و توجه به آن ضروری است.

در این رابطه محمدهادی مهدی نژاد، دانشیار و محقق مرکز تحقیقات بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی گلستان و همکارانش می گوید: از مانیتور 60 سانتی متر مشاهده شد.

وی می افزاید: افزایش زمان کار روزانه با مانیتور کامپیوتر باعث افزایش علائم سندرم خستگی مزمن در کاربران شده است، سردرد و سرگیجه در کاربرانی که بیش از چهار ساعت پشت مانیتور کامپیوتر می گذرانند بیشتر دیده می شود. تفاوت در علائم سندرم.

نتایج این مطالعه تأکید می کند که فعالیت های روزانه در رایانه تأثیر بیشتری نسبت به چندین سال فعالیت در رایانه دارد. به این معنی که اگر فردی در طول روز استانداردهای کار با کامپیوتر را رعایت کند، در چندین سال فعالیت می تواند عوارض بسیار کمی داشته باشد.

به گفته مهدی نژاد و همکارانش، «با توجه به برنامه‌های استراحت تمرینی و ورزشی برای کاربران رایانه، می‌توان تا حد زیادی از اثرات نامطلوب آن جلوگیری کرد، زیرا نمی‌توان از شدت کم امواج الکترومغناطیسی برای جلوگیری از اثرات نامطلوب آن اطمینان حاصل کرد».

محققان تاکید کردند: مطالعات گسترده ای در مورد خطرات احتمالی دستگاه های الکترونیکی مورد نیاز است. “سازمان های دولتی همچنین باید برای اثرات نامطلوب احتمالی بر سلامت کارکنان به ویژه مردان و زنان جوان برنامه ریزی کنند. علاوه بر این، آموزش کاربران می تواند در افزایش آگاهی، دیدگاه و عملکرد در مورد عواقب سوء استفاده مداوم از رایانه مفید باشد.”

نتایج این تحقیق در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان منتشر شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.