۷ ویژگی خوب یک پرستار سالمند مناسب

حمایت از افراد سالخورده باید به یک نگرش در جامعه تبدیل شود. همه افراد باید این احساس را داشته باشند که روند پیری تهدید کننده و ترسناک نیست. میانسالان باید سناریو دوران پیری واقعا وجود دارد. دوران پیری بخشی از زندگی طبیعی است. زندگی بخش های متفاوتی دارد که بیماری و معلولیت و نیاز به مراقبت تنها بخشی از آن می باشد. این مورد زمانی محقق می شود که سالمندان از خدمات مراقبتی با کیفیت بهره ببرند. وظیفه فرزندان سالمند شناخت ویژگی های پرستار سالمند مناسب برای تضمین کیفیت این خدمت می باشد.

 

۷ ویژگی پرستار سالمند مناسب به شرح زیر است :

 1. صبر پرستار سالمند 
 2. دقت پرستار سالمند
 3. رفتار حرفه ای پرستار
 4. تجربه پرستار سالمند
 5. خلاقیت پرستار سالمند
 6. مهربانی پرستار سالمند 
 7. ثبات عاطفی پرستار سالمند

 ۱- صبر پرستار سالمند

از آنجا که مراقبت از بیماران و مخصوصاً سالمند بیمار نیاز به تحمل زیادی دارد، پرستار سالمند باید بتواند پابه پای بیمار به حرف های او گوش دهد، چون امکان دارد سالمند بسیار آهسته صحبت کند یا تمرکز حواس نداشته باشد. همچنین پرستار سالمند در برخورد با اعضای خانواده سالمند هم باید صبور باشد، چرا که آن‌ها ممکن است، به دلیل اینکه یکی از عزیزانشان به مراقبت ۲۴ ساعته احتیاج دارد، در شرایط روحی مناسبی نباشند.

۲- دقت پرستار سالمند

یکی از لازمه های اصلی  شغل پرستاری از سالمند، مراقبت  به جهت جلوگیری از ایجاد حوادث است همانطور که می دانند افراد میانسال و سالمند بیمار نسبت به افراد جوان‌تر، بیشتر در معرض ابتلا  به بیماری های جدی مثل سرطان، آلزایمر و پوکی استخوان قرار دارند اگر پرستار سالمند با دقت به حال بیمار، و شکایت های او توجه کند، می تواند از بروز مشکلات جدی در سالمند پیشگیری کند.

 

۳- رفتار حرفه ای پرستار

پرستار سالمند مناسب فردی است که به خانه  شما می آید تا کمک کند زندگی سالم تری داشته باشید. این فرد باید با شغل خود ارتباط خوبی داشته باشد.

رفتار مناسب با سالمندان شامل موارد زیر می شود :

 • مرخصی های زیاد استفاده نکند.
 • تعهد کاری در روزهای مورد توافق داشته باشد.
 • قابلیت حضور در روزهایی که شما نیاز به کمک دارید.
 • در زمان مرخصی ها ناپدید نباشد و در دسترس باشد.
 • در محل کار خود زیاد از گوشی و اینترنت استفاده نکند.
 • ورودی قادر است بلافاصله شروع به رفع نیازهای شما کند.
 • رسیدگی های مورد نیاز به مددجو به طور صحیح انجام شود.
 • هر کدام از رفتار های بالا که رعایت نشود می تواند عدم تعهد نیرو را نشان بدهد.

۴ – تجربه پرستار سالمند

مراکز خدمات پرستاری برای شما پرستاری را هماهنگ می کنند که قادر باشد با کیفیت مناسب از سالمند شما نگهداری کند. نگهداری از سالمندان شامل : استحمام سالمند، همدم بودن، مدیریت پزشکی و مالی می شود. فردی که وظیفه مراقبت را برعهده می گیرد باید به شیوه ای موثر و صحیح از عهده این امور برآید. با پرستار معرفی شده از طرف مرکز قرار مصاحبه تنظیم کنید و سوالات مناسب مصاحبه را از وی بپرسید. در صورتی که برایتان مقدور است با فرزندان سالمند کیفیت نیروی مناسب را بررسی کنید.

 

۵ – خلاقیت پرستار سالمند

نگهداری از سالمندانی که در شرف آلزایمر و زوال عقل می باشند نسبت به سایر سالمندان دشوارتر است و پرستار باید نسبت به نیازهای عاطفی و جسمی این سالمندان خلاقانه تر رفتار کنند، تا بتواند علاوه بر مراقبت از این سالمندان، به کند شدن روند پیشرفت بیماری  در سالمند کمک کند ، در سالمندانی که به  زوال عقل مبتلا شده اند،هنردرمانی پاسخ خوبی می دهد. پرستار سالمند می تواند به همراهی سالمند مبتلا به زوال عقل به نقاشی و رنگ آمیزی بپردازد.

۶- مهربانی پرستار سالمند

بیشتر سالمندان بیمار در مراحل پایانی زندگی شان هستند و ممکن است به بستری در بیمارستان هم نیاز نداشته باشند اما در خانه کم تحرک باشند و با مشکلات زیادی در مراحل پایانی عمرشان دست و پنجه نرم می کنند و در این شرایط به کمک پرستار سالمند مناسب احتیاج پیدا می کنند و در این شرایط سالمندان بیمار اصولاً نمی توانند  به تنهایی حمام بروند ، و خودشان دستشویی بروند و طهارت شان را بگیرند و ممکن است بی‌اختیاری ادرار هم داشته باشند. همه این مشکلات جسمی که پیدا می کنند به این معنی نیست که احساس غرور، شرمساری، و نیاز به استقلال را هم از دست داده اند. پرستار سالمند مناسب باید حس دلسوزی و مهربانی داشته باشد و نسبت به سالمند متواضعانه برخورد کند، حتی اگر سالمند در زمان نیازمندی برای دریافت کمک پرخاشگری بکند.

7- مصرف به موقع دارو برای سالمندان

یکی دیگر از نکاتی که یک پرستار سالمند باید به خوبی به آن توجه کند این است که سالمند او از چه دارو هایی استفاده می کند و زمان دقیق مصرف داروهای شخص سالمند در چه تایمی می باشد چرا که در صورتی که افراد سالمند داروهای خود را به موقع دریافت نکنند خطر جانی آنها را تهدید خواهد نمود در نتیجه با توجه به زمان مصرف دارو برای این عزیزان بسیار مهم و با اهمیت می‌باشد.

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.