مهم‌ترین رویدادهای تاریخی بیست‌وهفتم آذر


در یک دیدار بین شاه و دکتر غلامحسین صدیقی، شاه به وی تکلیف قبول نخست‌وزیری نمود. صدیقی برای قبول چنین سمتی یک هفته مهلت خواست.

به گزارش ایسنا، مهم‌ترین رویدادهای بیست‌وهفتم آذر را در ادامه به نقل از پایگاه «موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران» می‌خوانید.

رویدادهای بیست‌وهفتم آذر

سال ۱۲۹۰

بنا به تقاضای دولت جلسه فوق‌العاده مجلس شورای ملی برای اتخاذ تصمیم درباره یادداشت روس تشکیل یافت. صمصام‌السلطنه از مجلس اختیار خواست تا اولتیماتوم دولت روسیه را بپذیرد یا پنج نماینده تعیین کنند که آنها به اتفاق هیات دولت تصمیم به قبول خواسته‌های روسیه بگیرند. مجلس با هر دو پیشنهاد مخالفت کرد.

سال ۱۳۰۹

سرتیپ فضل‌الله زاهدی که چندی قبل خلع درجه شده بود، به خدمت دعوت و پس از اعاده درجات نظامی به ریاست نظمیه کل مملکتی منصوب شد. سرتیپ کوپال رئیس سابق نظمیه به وزارت جنگ بازگشت.

سال ۱۳۲۴

ابراهیم حکیمی پیرامون وقایع آذربایجان نطق مبسوطی در مجلس ایراد کرد.

سرانجام تیپ رضائیه در اثر چندین روز زدوخورد با فرقه دموکرات از پای درآمد. در این نبرد قریب سه هزار نفر از طرفین کشته شدند. سرهنگ زنگنه، فرمانده تیپ، و سرهنگ نوربخش توقیف و برای محاکمه به تبریز اعزام گردیدند.

سال ۱۳۲۵

۱۴۸ نفر از فدائیان دموکرات که در معدن زیرآب به طرف نظامیان تیراندازی کرده بودند در دادگاه صحرایی ارتش محاکمه شدند سه نفر محکوم به اعدام و چهار نفر حبس ابد و عده‌ای به حبس‌های مختلف محکوم گردیدند.

شاه طی نامه‌ای از خدمات احمد قوام در حل غائله آذربایجان تشکر و سپاسگزاری کرد.

سه نفر از وزیران کابینه برای شرکت در انتخابات از وزارت کناره‌گیری کردند. وزیران مستعفی عبارتند از محمدولی فرمانفرمائیان، وزیر کار و تبلیغات، ابوالحسن صادقی، وزیر راه، اعزاز نیک‌پی، وزیر پست و تلگراف.

سال ۱۳۲۷

حسن رشدیه که از مؤسسین فرهنگ جدید ایران شمرده می‌شد، درگذشت.

سال ۱۳۲۹

به دنبال حمله به روزنامه و چاپخانه شاهد عده‌ای از مدیران جرائد در مجلس متحصن شدند.

سال ۱۳۳۰

سرلشکر صادق کوپال به ریاست شهربانی منصوب شد.

سیدحسین مکی، دبیر جبهه ملی، طی اعلامیه‌ای متذکر شد اعضاء هیات‌مدیره و مؤسس جبهه ملی به استثنای افرادی که در دولت عضویت دارند، فقط ۱۸ نفر هستند و نام آنها را در اعلامیه ذکر نموده بود.

سال ۱۳۳۱

آیت‌الله کاشانی به علت بیماری در بیمارستان وزارت راه بستری شد.

لایحه تأسیس شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به قید دو فوریت به مجلس داده شد.

بر حسب تصمیم دولت حکومت نظامی در تهران و حومه برای مدت دو ماه تمدید شد.

سال ۱۳۳۴

دریاسالار رادفورد، رئیس ستاد مشترک آمریکا، در سفارت آمریکا با سران ارتش ملاقات و مذاکره کرد. این مذاکره پیرامون افزایش کمک‌های نظامی آمریکا به ایران بود.

شش سناتور و شش نماینده مجلس به دعوت وروشیلوف، رئیس‌جمهوری شوروی، به آن کشور عزیمت کردند. ریاست هیات با سناتور محمد ساعد بود.

دولت ایران به سبب وقایع مرزی شدیداً به دولت عراق اعتراض کرد.

سال ۱۳۴۶

دولت ایران ۲۰۰ هزار گوسفند از ترکیه خریداری کرد.

اشرف پهلوی به ریاست هیات امناء دانشگاه اهواز منصوب شد.

وزیر نفت عربستان سعودی و نمایندگان پنج کشور دیگر تولیدکننده نفت که عضو اوپک هستند، به تهران آمدند و مذاکرات خود را در زمینه لغو بهره مالکانه آغاز کردند.

سال ۱۳۵۰

ذوالفقار علی بوتو نخست‌وزیر پاکستان شد.

به دنبال تظاهرات شدید خیابانی در پاکستان ژنرال یحیی‌خان از ریاست‌جمهوری کنار رفت و ذوالفقار علی بوتو رئیس جمهور شد.

حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمدتقی آملی درگذشت.

سال ۱۳۵۲

لایحه تعدیل و تثبیت مال‌الاجاره‌ها تقدیم مجلس شد.

سال ۱۳۵۳

در مرز ایران و عراق بین نیروی هوایی دو کشور زدوخورد آغاز شد و دو هواپیمای متجاوز عراقی سقوط کردند.

سال ۱۳۵۴

جمشید آموزگار، وزیر کشور، اظهارات هنری کیسینجر، وزیر خارجه آمریکا، را در کنفرانس شمال و جنوب (پاریس) از این لحاظ که کشورهای تولیدکننده نفت را مسئول عمده دشواری مالی مردم فقیر دانسته بود، بی‌ربط دانست و افزود جهان صنعتی غرب مسئول مشکلات کشورهای در حال رشد است.

سال ۱۳۵۵

در جریان اجتماع نمایندگان عضو اوپک در (دوحه) پایتخت قطر، ایران و ۱۰ کشور دیگر قیمت نفت خود را ۱۰/۵ درصد افزودند و شش ماه بعد پنج درصد دیگر بر آن خواهند افزود. عربستان سعودی و الوظبی فقط پنج درصد افزایش را قبول کردند.

سال ۱۳۵۶

محمد یگانه، وزیر امور اقتصادی و دارایی و نماینده ایران در سازمان اوپک، اظهار کرد: ایران در کنفرانس آتی کاراکاس از تثبیت قیمت نفت حمایت خواهد کرد.

دادگاه تجدید نظر ویژه نظامی، پرونده سرلشکر مقربی را مورد مطالعه و دادرسی قرار داد.

سال ۱۳۵۷

در پی اخراج چند تن از خلبانان و افراد فنی شرکت هواپیمایی ملی ایران که روز گذشته دست به اعتصاب زده بودند، امروز ۵۰ تن از خلبانان این شرکت اقدام به استعفای جمعی کردند. ۳۰ نفر از مهندسین پرواز نیز استعفای خود را تسلیم نمودند.

آیت‌الله منتظری به پاریس رفت و در آنجا یک کنفرانس مطبوعاتی داد و گفت ملت ایران خواهان رژیم و دولتی زیر نظر آیت‌الله خمینی است.

در یک دیدار بین شاه و دکتر غلامحسین صدیقی، شاه به وی تکلیف قبول نخست‌وزیری نمود. صدیقی برای قبول چنین سمتی یک هفته مهلت خواست.

لولۀ نفت گچساران به خارک منفجر شد.

جامعه معلمان کشور رفتن به کلاس را تحریم کردند.

در تبریز تظاهرات برپا شد و در نتیجه چهار نفر کشته شدند.

به مناسبت اعلام عزای عمومی از سوی امام، کشور تعطیل گردید.

انتهای پیام


مهمترین خبرهای روز

مطلب پیشنهادی

رایزنی وزرای خارجه آمریکا و قطر درباره از سرگیری پروازها از کابل

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها