گنجینه سبز زاگرس شایسته توجه ویژه است

[ad_1]

جنگل‌های زاگرس با تاریخ کهن سال‌هاست که در کشور ما پدیدار شده‌اند و هر درختی که در این جنگل‌ها وجود دارد نسل‌های زیادی از انسان‌ها را زنده کرده است. و ظریف تر از همیشه به نظر می رسند.

به گزارش ایسناایران در مناطق خشک و نیمه خشک واقع شده و شرایط جغرافیایی خاصی دارد. وقتی در این محیط خشک به جنگل می آیید، دو قسمت از نقشه ایران را می بینید که به رنگ سبز رنگ آمیزی شده اند. جنگل‌های هیرکانی و جنگل‌های زاگرس دو بخش عمده جنگل‌های ایران هستند که هر دو با مشکلات جدی مواجه هستند. هر چه جنگل زاگرس بزرگتر باشد، مردم بیشتر درگیر و در نتیجه مشکلاتشان بیشتر می شود. تغییر در کاربری زمین و جنگل زدایی، عمدتا آتش سوزی های عمدی.

ارزش جنگل های زاگرس بر هیچکس به ویژه فعالان و دوستداران محیط زیست پوشیده نیست. همانطور که جنگل های آمازون در آمریکای جنوبی ریه های زمین است، بلوط های باستانی زاگرس نیز با حضور خود نبض محیط زیست و طبیعت کشور را مرتب نگه داشته اند.

حفاظت از زاگرس در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد

با توجه به اهمیت فراوان جنگل های زاگرس، در تاریخ 2 اردیبهشت 1401 محمد مخبر – معاون اول رئیس جمهور – در جلسه کارگروه جنگل های زاگرس که با حضور وزیر کشور، جهاد کشاورزی، نیرو، تعاون تشکیل شد. ، کار یدی. و معاون اجتماعی بهزیستی، علمی و فناوری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار لرستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد در نشستی به ارزش این جنگل ها اشاره کردند و گفتند: مجموعه جنگلی زاگرس با جمعیت از 10 میلیون نمی توانم

وی از وزیر کشور خواست تا کارگروهی با حضور اعضای سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های ذیربط برای تدوین برنامه کاربردی و جامع پیشگیری و توسعه جنگل های زاگرس تشکیل دهد. ظرف یک ماه به دولت بدهید. به این ترتیب وظایف استانداران و دستگاه های اجرایی به طور کامل مشخص شده و اعتبارات مورد نیاز برای اجرای پروژه ها نیز برآورد می شود.

ارزش استراتژیک زاگرس بر کسی پوشیده نیست

زاگرس منطقه استراتژیک کشور است و معیشت حدود یک میلیون و 500 هزار نفر در این منطقه به جنگل های زاگرس بستگی دارد. جنگل های زاگرس یکی از مهمترین زیستگاه های جنگلی کشور است که بیش از 80 درصد عشایر کشور و بیش از 50 درصد دام های کشور در این منطقه هستند. جنگل های زاگرس ۱۱ استان کشور را در بر می گیرد و از استان آذربایجان غربی تا فیروزآباد فارس امتداد دارد. از

مساحت جنگل های زاگرس 6 میلیون هکتار است که در کشور حدود 30 میلیون هکتار است. یکی از معیارهای تعیین محدوده این منطقه بلوط ایرانی است که یکی از گونه های گیاهی اصلی است. از دیگر گونه های اصلی این منطقه می توان به گشنیز، بادام، کیکم و گلابی وحشی اشاره کرد.

جنگل های بلوط زاگرس قدمتی 5500 ساله دارند. دو کارکرد اصلی جنگل‌های بلوط زاگرس حفاظت خاک و خاک است که با توجه به اقلیم خشک و نیمه‌خشک اصلی کشور بسیار حائز اهمیت است. حدود 40 درصد آب کشور توسط گیاه زاگرس ذخیره می شود و به آرامی آزاد می شود. نقش جنگل ها در جذب گرد و غبار و آلودگی در کشور اهمیت این منابع اساسی را بیش از پیش آشکار می کند.

زاگرس دارای 180 گونه درخت و درختچه است

علاوه بر این، این جنگل ها حاوی 180 گونه درخت و درختچه است. بررسی های انجام شده در زاگرس نشان داده است که 60 درصد جنگل های زاگرس دارای کمتر از 25 درصد تاج درخت و درختچه هستند که علاوه بر عوامل طبیعی از جمله خشکسالی، سیل، تغییرات آب و هوایی و … تحت تأثیر عوامل انسانی نیز قرار دارند. مانند فشار. دامداری، کشاورزی سطحی، قطع درختان برای مصرف سوخت و تغییر کاربری، آتش سوزی و غیره.

جنگل زدایی و قاچاق چوب نیز تهدیدی برای جنگل های زاگرس است. بیکاری و مشکلات معیشتی از دلایل اصلی قطع درختان و تبدیل آنها به زغال سنگ و فروش آنها برای کسب درآمد و امرار معاش است.

شعله های سرخ آتش ران های سبز زاگرس را گرفت

شدت، شدت و گستردگی آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها و مراتع زاگرس در سال‌های اخیر نسبت به گذشته افزایش یافته است و ترمیم این شدت آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های زاگرس‌مانند به دلایل مختلف از جمله کاهش کشاورزی، ظرفیت دام و احیا. ظرفیت. قبول این خیلی سخته جنگل های زاگرس به دلیل تکثیر محدود و کم یکی از جنگل های حفاظت شده و حفاظت شده است.

همچنین در سال های اخیر بارها جنگل های زاگرس دچار آتش سوزی شده که برخی از آن ها گسترده بوده و عملکرد جنگلداری را مورد انتقاد قرار داده است. در این شرایط سازمان جنگل ها از تامین بالگرد برای اطفای حریق جنگل ها، استقرار دائمی بالگرد برای اطفای حریق جنگل ها و تامین سایر تجهیزات اطفای حریق خبر داد.

بسیاری از آتش سوزی های جنگلی به ویژه در منطقه زاگرس، حتی اگر کم عمق باشند و آسیب کمی به درختان وارد کنند، تمام جانداران گیاهی، گیاهی و جانوری منطقه را از بین می برند و کل اکوسیستم را از بین می برند. آینده جنگل های زاگرس نگران کننده است چرا که تولید مثل، پوشش گیاهی و تشکیل گیاه در این مناطق به دلیل چرای بی رویه و فرسایش خاک اکنون با مشکل مواجه شده است.

در حوضه زاگرس بارندگی های امسال که بیشتر برف داشت تابستان آینده ما را با مشکلات بیشتری مواجه می کند. طبیعتاً با رشد گیاه سرعت آتش نیز افزایش می یابد، زیرا یک طرف آتش سوخت است که سوخت گیاهی در حوزه منابع طبیعی است.

چگونه از گنجینه سرسبز زاگرس محافظت کنیم؟

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به راهکارهای نجات جنگل های زاگرس گفت: برای حل مشکل و اجرای بهتر طرح ها و برنامه های مربوط به احیای جنگل های زاگرس باید مردم و جوامع محلی را به صحنه آورده و از آن استفاده کرد و مشارکت جدی مردم در این امر ضروری است. و شرکت های دانش بنیان». جلوگیری از جنگل زدایی و سود برای توسعه منطقه.

به گزارش ایسنا، دولت و نهاد حاکمیتی علاوه بر مسئولیت مردم در حفاظت و صیانت از جنگل ها باید در اجرای سیاست های کلان برای جلوگیری از آتش سوزی های گسترده، تغییر کاربری اراضی و قطع غیرمجاز درختان تلاش کنند. بی شک حفاظت از جنگل های سرسبز به ویژه جنگل های زاگرس از شمال غرب تا جنوب شرق کشور ضامن امروز و فردا و سرمایه ای بزرگ است.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.