کدام منطقه بیشترین تسهیلات بانکی را داشت؟

[ad_1]

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیشترین پرداختی بانک ها و تعاونی های اعتبار در حوزه خدمات، صنعت و معدن در 9 ماهه امسال بوده است.

به گزارش ایسنا، بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، بانک‌ها و تعاونی‌های اعتباری در 9 ماهه امسال در مجموع بیش از 2019 هزار میلیارد تومان پرداخت کرده‌اند. خدمات و بخش‌های مختلف تسهیلات ۱۲۱۹ هزار میلیارد تومانی در مدت مشابه سال قبل ۶۵.۵ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که پرداخت‌های صنعت و معدن در 9 ماهه امسال به 610 هزار و 820 میلیارد تومان رسید که 68.7 درصد افزایش داشت. ارزش این تسهیلات در 9 ماهه سال گذشته 362 هزار میلیارد تومان بوده است.

از مجموع تسهیلات اعطایی به کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، تجارت، خدمات و سایر بخش‌ها در 9 ماهه سال گذشته، 29.7 درصد از بانک‌ها و تعاونی‌های اعتباری بخش صنعت و معدن بوده است. این رقم به 30.2 درصد رسیده است.

اما بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) موظف است سیاست پرداخت تسهیلات بانکی را به گونه‌ای تنظیم کند که سهم صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه حداقل 40 درصد باشد. اجرای قانون برنامه .

کاهش سهم تجاری تسهیلات بانکی

همچنین در 9 ماهه سال گذشته پرداختی به حوزه مشاغل بانک ها و تعاونی های اعتبار حدود 221 هزار تومان بوده که در مدت مشابه سال جاری با 40.5 درصد افزایش به 221 هزار و 630 میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که سهم بخش بازرگانی از کل پرداختی ها به این بخش ها از 18.2 درصد در 9 ماهه اول سال 1399 به 15.4 درصد کاهش یافته است.

از این میان بیشترین تسهیلات پرداختی بانک ها و تعاونی های اعتبار به بخش خدمات اختصاص دارد که 41.8 درصد از کل تسهیلات پرداختی در 9 ماهه امسال به ترتیب معادل 843 هزار و 680 میلیارد تومان بوده است. در مدت مشابه سال گذشته 75.3 درصد افزایش داشته است.

پس از خدمات، صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی و مسکن به ترتیب 7.3 و 5.2 درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری را به خود اختصاص داده اند. البته نسبت به 9 ماهه سال گذشته تسهیلات پرداختی کشاورزی و مسکن به ترتیب با 74.8 درصد و 51 درصد افزایش به حدود 147 هزار میلیارد و 705 هزار میلیارد تومان رسید.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.