چه کسانی به رژیم غذایی بدون گلوتن نیاز دارند و چرا؟

[ad_1]

غلات کامل بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم و منبع خوبی از کربوهیدرات های پیچیده و همچنین برخی از ویتامین ها و مواد معدنی اصلی هستند.

به گزارش ایسنا، غلات کامل به طور طبیعی سرشار از فیبر هستند که می تواند به شما کمک کند برای مدت طولانی تری با شکم سیر بمانید و با گنجاندن آنها در رژیم غذایی روزانه، حفظ وزن سالم را آسان تر کنید. خوردن غلات کامل می تواند فشار خون را کاهش دهد.

با این حال، برخی از افراد دارای اختلالات گوارشی هستند که برای آن باید از گلوتن، یک ماده مهم در غلات کامل مانند گندم و جو، اجتناب کنند. بیماری سلیاک که “بیماری سلیاک” یا “آنتروپی حساس به گلوتن” نیز نامیده می شود، یک پاسخ ایمنی به استفاده از گلوتن است. در حالی که علت بیماری سلیاک ناشناخته است، شایع تر می شود.

در بیماران مبتلا به بیماری سلیاک، مصرف گلوتن باعث ایجاد پاسخ ایمنی در روده کوچک می شود. با گذشت زمان، این واکنش به پوشش روده کوچک آسیب می رساند و مانع از جذب برخی مواد مغذی می شود. آسیب روده اغلب منجر به اسهال، خستگی، کاهش وزن، نفخ و ضعف می شود و می تواند منجر به عوارض جدی تری شود.

در چنین مواردی، یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای مدیریت علائم و نشانه های بیماری سلیاک و سایر بیماری های مرتبط با گلوتن، از جمله آلرژی به گلوتن غیر سلیاک، آتاکسی گلوتن و آلرژی به گندم ضروری است.

خوردن یک رژیم غذایی بدون گلوتن مستلزم بررسی دقیق نوع غذا، مواد تشکیل دهنده و دارو است.

ممکن است حذف گندم و جو از رژیم غذایی غیرممکن به نظر برسد. با این حال، برای فرد مبتلا به این اختلال، مقدار کمی گلوتن در رژیم غذایی می تواند مضر باشد، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشد.

گلوتن را می‌توان در محصولات غذایی و غیر غذایی از جمله داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌های معدنی، خمیر دندان و دهان‌شویه نیز یافت.

بنابراین یک متخصص تغذیه می تواند به بیمار در برنامه ریزی یک رژیم غذایی سالم و بدون گلوتن کمک کند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، با این حال، بیماران مبتلا به بیماری سلیاک هنوز هم می توانند از مزایای سلامتی خوردن غلات کامل لذت ببرند. برای این افراد، گزینه های رژیم غذایی بدون گلوتن شامل گندم سیاه، ذرت، کتان، ارزن، کینوا و برنج است. جو، در حالی که به طور طبیعی فاقد گلوتن است، می تواند در طول تولید با گندم، جو یا چاودار آلوده شود. جو دوسر و محصولات بلغور جو دوسر که دارای برچسب بدون گلوتن هستند نیز مشکلی ندارند. با این حال، برخی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک نمی توانند جو بدون گلوتن را تحمل کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.