نگاهی به عملکرد بی نظیر ربات “یوزپلنگ” MIT

[ad_1]

در سال‌های اخیر، روبات‌های چهارپا که توسط محققان با الهام از حرکات پلنگ و سایر حیوانات ساخته شده‌اند، پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. این دستگاه ها اکنون می توانند بدود، برقصند، از موانع اجتناب کنند و درها را باز کنند. اما از نظر دویدن و حرکت با سرعت بالا در بسیاری از مناطق مختلف که برای ربات ها کمی پیچیده تر است، همچنان از پستانداران خود عقب هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی، محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT اخیراً روی مراحل سریع پلنگ کوچک روباتیک کار کردند. محققان اکنون یک سیستم یادگیری تقویتی بدون مدل ایجاد کرده اند که به یوزپلنگ مینی این امکان را می دهد تا یاد بگیرد چگونه با دویدن سریع و راه رفتن در مناطق چالش برانگیز سازگار شود.

برنامه ریزی یک ربات برای حرکت سریع و ایمن در مناطق مختلف و تغییر راه رفتن و سرعت آن بسیار دشوار است. این فرآیند خسته کننده است زیرا اگر یک ربات در یک زمین خاص از کار بیفتد، مهندس باید علت خرابی را شناسایی کند و به صورت دستی برنامه را اصلاح و ارتقا دهد تا با تغییرات سازگار شود و این یک فرآیند زمان بر است.

یادگیری آزمون و خطا یک رویکرد عالی است که نیاز به حضور انسان برای تعیین دقیق نحوه رفتار یک ربات در هر موقعیتی را از بین می برد. این مشکل را می توان با آزمایش یک ربات و حرکت آن در یک منطقه بسیار گسترده حل کرد، زیرا ربات می تواند به طور خودکار رفتار کند و حرکات خود را هنگام فرود در زمین جدید تغییر دهد.

رویکرد جدید مبتنی بر یادگیری به ربات اجازه می دهد تا راه رفتن در یک شبیه ساز را با استفاده از یک شبکه عصبی ساده به عنوان یک کنترل کننده یاد بگیرد. به لطف ابزارهای شبیه سازی مدرن، یک ربات می تواند 100 روز تجربه در زمینه های مختلف را تنها در سه ساعت جمع آوری کند. رفتار ربات از طریق تجربه شبیه‌سازی شده بهبود می‌یابد و رویکردهای جدید این امکان را فراهم می‌سازد که با موفقیت آن رفتارهای آموخته شده را در دنیای واقعی به کار گیرد.

این ربات چهار پا می تواند خود را با زمین های ناپایدار مانند ماسه سازگار کند و پس از حرکت و غلبه بر موانع بهبود یابد. همانطور که در ویدئوی زیر مشاهده می کنید، سیستم جدید می تواند خود را با تغییرات روبات ها مانند پاهای ناتوان تطبیق دهد.

این روش مبتنی بر یادگیری بهتر از روش‌های ساخت بشر قبلی عمل می‌کند و به پلنگ کوچک روباتیک اجازه می‌دهد تا رکورد سرعت جدیدی را ثبت کند. این سیستم مینی چیتا MIT را قادر می سازد تا با سرعت 3.9 متر در ثانیه (8.7 مایل در ساعت) بدود که به گفته محققان، سریع ترین تا به امروز است. علاوه بر این، این ربات می تواند بسیار سریع حتی در زمین های لغزنده مانند یخ حرکت کند.

رویکرد جدید نه تنها ربات ها را برای کار آموزش می دهد. محققان استفاده از این الگو را در سیستم‌های روباتیک دیگر، از جمله دستگیره‌های رباتیک، آغاز کرده‌اند که در آن ربات‌ها می‌توانند اجسام مختلف را برداشته و حرکت دهند.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.