منظور از wallet یا کیف پول رمز ارز چیست؟

نزدیک به یک دهه است که از پیدایش و تولد رمز ارزهای دیجیتالی می‌ گذرد و این رمز ارزهای رمز آلود و مبهم در این مدت‌ زمان کوتاه به خوبی توانسته اند افراد بسیار زیادی را به خودشان جذب کنند. علت این امر هم سوددهی خوب و بازدهی بالای آن‌ ها است. به‌ طوری‌ که بلافاصله پس‌ از پیدایش، افراد بسیار زیادی مشتاق به استفاده و خریداری خرید آن‌ ها شدند. اما تنها خرید ارزهای دیجیتالی کافی نیست، بلکه افرادی که قصد ورود به این حوزه را دارند، باید اطلاعات و دانش لازم در این خصوص را کسب کنند و موارد بسیار زیادی از جمله مفهوم استخراج ارزهای دیجیتالی، ماینرها و موارد مشابهی را بیاموزند و قدرت تحلیل این بازارهای دیجیتالی را داشته باشند.

یکی از این موارد، کیف پول دیجیتال یا همان والت است. ما در این مقاله قصد داریم به این سوال که منظور از wallet یا کیف پول رمز ارز چیست، بپردازیم و انواع کیف پول‌ ها را برای شما معرفی کنیم.

منظور از wallet یا کیف پول رمز ارز چیست؟

کیف پول برای ارزهای دیجیتالی چیزی شبیه حساب‌ های بانکی یا کیف پول شما می‌ باشد، با این تفاوت که والد در این‌ جا ارزهای شما را به‌ صورت فیزیکی ذخیره نمی‌ کند، بلکه آن‌ چیزی که به‌ عنوان پول در کیف پول شما ذخیره می‌ شود، تنها سابقه‌ ای از تراکنش‌ های ثبت‌ شده در روی بلاک چین می‌ باشد. چیزی مانند کارت عابر بانک‌ ها مثلاً در هنگام استفاده از عابر بانک شما هیچ پولی را به‌ صورت فیزیکی جا به‌ جا نمی‌ کنید و تنها تراکنش‌ های شما در داخل کارت بانکی ثبت می‌ شوند. wallet ها نیز چیزی شبیه همین کارت‌ های بانکی شما هستند که انواع مختلفی دارند و شما با توجه به نوع سیستم‌ عامل تان یکی از آن‌ ها را انتخاب می‌ کنید.

انواع wallet یا کیف پول

حال که با مفهوم کیف پول و واژه منظور از wallet یا کیف پول رمز ارز چیست؟ آشنا شدید، ما در این قسمت انواع کیف پول‌ ها را به شما معرفی می‌ کنیم.

۱. کیف پول نرم‌ افزاری یا گرم

منظور از والت گرم یا کیف پول نرم‌ افزاری همان پولی است که بر روی کامپیوتر یا موبایل شما نصب می‌ شود و کار کردن با آن مانند دیگر برنامه‌ ها می‌ باشد. والدهای گرم انواع مختلفی دارند، مانند والت دیسک تاپ، والت آنلاین، والت موبایل، کیف پول اکسودوس، کیف پول تراست والد، کیف پول اتمیک، کیف پول مایسلیوم، کیف پول الکتروم، کیف پول جکس کیف پول متامکس، کیف پول ترون والت، کیف پول گواردا و کیف پول اتر والت.

۲. کیف پول سخت‌ افزاری یا سرد

نوع دیگری از کیف پول‌ ها، کیف پول سخت‌ افزاری یا سرد است. این کیف پول امنیت بیش تری نسبت‌ به کیف پول‌ های نرم‌ افزاری دارد که به‌ علت کلید خصوصی شما است که آن را درون دستگاه ذخیره می‌ کند.

این نوع والت‌ ها شباهت بسیار زیادی به USB دارند و می‌ توانند به‌ راحتی به رایانه‌ ها متصل شوند. البته اگر والت شما مانند لجر نانو اس یا ترزور دارای یک صفحه نمایش باشد، شما می‌ توانید بدون متصل شدن به رایانه، تراکنش‌ های خودتان را انجام دهید.

از والت های سخت‌ افزاری می‌ توان به کیف پول کول والد اس، کیف پول لجر نانو اس و کیف پول ترزور اشاره کرد.

۳. کیف پول کاغذی

نوع سوم کیف پول یا والت‌ ها، کیف پول‌ های کاغذی هستند که بسیار ساده می‌ باشند. این کیف پول‌ ها پس از کیف پول‌ های سخت‌ افزاری، دارای بیش ترین امنیت هستند و آن را می‌ توانیم نوعی نرم‌ افزار تلقی کنیم. این نرم‌ افزار برای تولید کلیدهای خصوصی و عمومی استفاده می‌ شود که قابلیت پرینت شدن را دارند. به‌ عبارت‌ دیگر این کیف پول به معنی کپی یا پرینت کلیدهای خصوصی و عمومی می‌ باشد. نحوه کار با این نوع کیف پول بسیار ساده است و کافی است که برای دریافت از آدرس کلید عمومی را برای شخص ارسال‌ کننده، بفرستید.

 

امنیت کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال باید از امنیت بالایی برخوردار باشد که این امنیت به عوامل مختلفی وابسته است؛ مثلاً به نوع کیف پول مورد استفاده، مانند کیف پول موبایل، کیف پول آنلاین یا کیف پول سخت‌ افزاری و حتی به اپراتور سرور شما بستگی زیادی دارد. والت های آنلاین معمولاً بیش تر در معرض خطر و آسیب قرار دارند چون سرور یا وب‌ سایتی که کیف پول سخت‌ افزاری به آن متصل است، امنیت کم تری دارد و کیف پول‌ های ارز دیجیتال آفلاین چون به اینترنت متصل نیستند و نیازی به اتصال ندارند، قابلیت هک شدن کم تری دارند. علاوه‌ بر مطالب یاد شده، برای استفاده از هر نوع کیف پول شما باید برخی نکات ایمنی را رعایت کنید، مثلاً اگر شما رمز عبور یا عبارت بازیابی را فراموش کنید امکان این‌ که کیف پول را بازگردانید یا آن را ریکاوری کنید، تقریباً وجود ندارد.

برای امنیت کیف پول دیجیتال باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

بک آب‌ گیری از والت

اگر از والت های مختلفی مانند والت گرم و آنلاین استفاده می‌ کنید، تنها همان مقدار ارز دیجیتالی که برای خریدهای روزانه تان نیاز دارید را در آن ذخیره کنید و سعی کنید مابقی را در یک فضای آفلاین ذخیره داشته باشید. در کیف پول‌ هایی مانند کیف پول‌ های کاغذی که قابلیت ذخیره آفلاین را دارد. این مزایا را برای شما خواهد  داشت که در صورت خراب شدن رایانه یا گم شدن موبایل تان، آن را روی دستگاه دیگر ریکاوری کنید.

بروز رسانی نرم‌ افزار

وقتی نسخه‌ ای جدیدی وارد بازار می‌ شود، حتما برای استفاده نیاز به بروز رسانی دارد تا بتواند از قابلیت‌ های امنیتی برخوردار باشد.

اضافه کردن امنیت بیش تر

اضافه کردن امنیت بیش تر به این معناست که شما می‌ توانید با این کار امنیت کار را بالا ببرید، مثلاً رمز عبور طولانی و پیچیده‌ ای را انتخاب کنید که این رمزها به‌ آسانی قابل استفاده نیستند و هنگام وارد کردن یک رمز و هنگام ارسال، این رمز عبور ها می‌ توانند امنیت کیف پول شما را بالا ببرند. علاوه‌ بر این شما می‌ توانید از کیف پول‌ هایی استفاده کنید که چند امضایی باشند.

در پایان این مقاله باید بتوانید مفهوم جمله؛ منظور از wallet یا کیف پول رمز ارز چیست؟ را درک کنید.

https://canvas.uw.edu/eportfolios/68869/currency

 

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.