رابطه آلودگی هوا با عود و عود بیماری التهابی روده

[ad_1]

یافته های مطالعه مرور سیستماتیک نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض ذرات در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده با بروز و عود بیماری مرتبط است.

به گزارش ایسنا، مولتیپل اسکلروزیس یا التهاب؛ این یک اختلال عصبی التهابی سیستم عصبی مرکزی (CNS) است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات متعددی نقش عوامل محیطی و بیولوژیکی را در شروع یا پیشرفت بیماری التهابی روده پیشنهاد کرده اند.

آلودگی هوا وجود ترکیباتی مانند ذرات معلق (PM)، گازها (مانند ازن، مونوکسید کربن، اکسیدهای گوگرد و نیتروژن)، فلزات سنگین (مانند سرب، مس و منگنز) و ترکیبات آلی (باکتری ها و غیره) است. . .

ذرات؛ حاوی ذراتی به قطر 10 و 2.5 میکرومتر (به ترتیب PM10 و PM2.5) است و می تواند از طریق تنفس وارد جریان خون، ریه ها و سیستم عصبی شود. اخیرا، تعداد فزاینده ای از مطالعات اپیدمیولوژیک بر روی عامل خطر فرضی قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا و حساسیت به ام اس متمرکز شده اند. مطالعات متعدد نشان داده است که بروز و عود بیماری التهابی روده با غلظت بالای ذرات مرتبط است. با این حال، همه محققان به نتایج قابل توجهی نرسیدند. به همین دلیل، رابطه بین قرار گرفتن در معرض ذرات و پوسیدگی هنوز غیر قابل پیش بینی است.

به همین دلیل، محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یک مطالعه سیستماتیک در مورد رابطه بین قرار گرفتن در معرض ذرات و بیماری التهابی روده انجام دادند.

برای انجام این بررسی سیستماتیک و متاآنالیز، کلیدواژه های مربوطه شناسایی و با جستجوی کلیدواژه های مرتبط در پایگاه بین المللی حذف شدند. کیفیت این مقالات نیز توسط دو محقق مورد ارزیابی قرار گرفت. در نهایت 10 مقاله با کیفیت مورد نیاز بررسی شد.

یافته های این مطالعه متاآنالیز نشان می دهد که تعداد فزاینده ای از مطالعات نشان دهنده اثرات عصبی آلاینده های هوا مانند ذرات معلق است. با این حال، به دلیل مطالعات محدود موجود، در حال حاضر نمی توان نتیجه گیری قوی در مورد قرار گرفتن در معرض ذرات معلق و رویدادهای التهابی و عود کرد.

در این بررسی سیستماتیک و متاآنالیز، 10 مطالعه از شش کشور برای بررسی کامل رابطه بین قرار گرفتن در معرض ذرات معلق 2.5 و 10 میکرونی در بروز و عود بیماری التهابی روده مورد ارزیابی قرار گرفت. یافته های این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن در معرض ذرات معلق (PM2.5 و PM10) به طور معنی داری با بروز و عود بیماری التهابی روده مرتبط است. همچنین، همبستگی بین 10 میکرومتر ذرات معلق و Umus بیشتر از 2.5 میکرومتر بود. با این حال، یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز رابطه بین اختلالات عصبی و ذرات 2.5 میکرونی نشان می دهد که علت احتمالی ممکن است تعداد کمی از مطالعات ذرات 2.5 میکرونی باشد.

مطالعات انجام شده در این مطالعه نشان داده است که تمامی مطالعاتی که به بررسی رابطه بین ذرات معلق و کم خونی می پردازند در اروپا، آمریکا و کانادا انجام شده است، در حالی که کشورهای جهان سوم و خاورمیانه دارای سطوح بالاتری از آلودگی هستند. به این دلیل؛ مطالعات بیشتر، به ویژه در کشورهای جهان سوم و خاورمیانه، برای ارزیابی دقیق‌تر اثرات نامطلوب قرار گرفتن در معرض ذرات در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده مورد نیاز است.

به طور کلی، نتایج این مطالعه نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض ذرات معلق در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده با بروز و عود بیماری مرتبط است.

فاطمه لطفی، مرجان منصوریان، امید میر معیب، سروش نژداقی، وحید شایگانژاد و نفیسه اسماعیلی در حین انجام این پژوهش. پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با یکدیگر همکاری کردند.

یافته های این مطالعه در یک مقاله علمی در مجله Neuroimmunomodulation در ژوئن سال جاری با عنوان “رابطه بین ذرات معلق و قرار گرفتن در معرض مولتیپل اسکلروزیس: مرور سیستماتیک و متاآنالیز” منتشر شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.