دانشمندان تغییرات دمای نپتون را گزارش کرده اند

[ad_1]

پس از سال ها تحقیق بر روی جو نپتون، دانشمندان توانسته اند تغییرات شگفت انگیز دمای نپتون را ثبت کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تییک تیم بین المللی از ستاره شناسان از تلسکوپ های زمینی با رصدخانه اروپای جنوبی VLT (ESO’s VLT) برای نظارت بر دمای جوی نپتون در یک دوره 17 ساله استفاده کرده اند. با بررسی داده های این تلسکوپ ها، دانشمندان کاهش چشمگیری در دمای کره زمین نپتون را به دنبال افزایش چشمگیر دما در قطب جنوب مشاهده کردند.

او گفت: «این تغییر غیرمنتظره بود. مایکل رومن، عضو فوق دکتری در دانشگاه لستر در بریتانیا و نویسنده اصلی این مطالعه. همانطور که نپتون را در تابستان جنوبی مشاهده کردیم، انتظار داشتیم که نپتون به تدریج گرم شود، نه خنک.

مانند زمین، نپتون در حین گردش به دور خورشید، فصول زیادی را تجربه می کند. با این حال، فصل نپتون حدود 40 سال طول می کشد و سال نپتون برابر با 165 سال زمینی است.

از سال 2005 در نیمکره جنوبی نپتون تابستان بوده است، بنابراین ستاره شناسان کنجکاو بودند که ببینند بعد از انقلاب تابستانی جنوبی چگونه دما تغییر کرده است. در طول این دوره 17 ساله، اخترشناسان حدود 100 تصویر حرارتی مادون قرمز از نپتون ثبت کردند و روند دمای طبیعی سیاره را با جزئیات بیشتر از همیشه مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.

این داده ها نشان می دهد که علیرغم شروع تابستان در جنوب، بسیاری از سیاره به تدریج در طول دو دهه گذشته سرد شده است. بین سال های 2003 تا 2018، میانگین دمای کره زمین نپتون هشت درجه سانتیگراد کاهش یافت.

زمانی که دما بین سال‌های 2018 تا 2020 11 درجه سانتی‌گراد افزایش یافت، ستاره‌شناسان از افزایش چشمگیر قطب جنوب نپتون در دو سال آخر رصدهای خود شگفت‌زده شدند. اگرچه طوفان استوایی نپتون سال هاست که شناخته شده است، اما چنین طوفان قطبی سریعی قبلاً در این سیاره دیده نشده بود. طوفان قطبی توده بسیار بزرگی از هوای بسیار سرد است که در زمستان بر روی منطقه قطبی حرکت می کند.

دانشمندان تغییرات دمای نپتون را گزارش کرده اند

گلن اورتون، یکی از نویسندگان این مطالعه و دانشمند ارشد آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، می گوید: «داده های ما کمتر از نیمی از فصل نپتون را پوشش می دهد، بنابراین هیچ کس انتظار نداشت که تغییرات بزرگ و سریعی را ببیند.

در این مطالعه، دانشمندان دمای نپتون را با استفاده از دوربین‌های حرارتی که نور فروسرخ ساطع شده از اجرام آسمانی را اندازه‌گیری می‌کنند، اندازه‌گیری کردند.

در طول این مطالعه، محققان تمام تصاویر موجود از نپتون را که توسط تلسکوپ های زمینی در دو دهه گذشته جمع آوری شده بود، برای تجزیه و تحلیل کلی جمع آوری کردند. آنها نور فروسرخ ساطع شده از لایه جو نپتون به نام استراتوسفر را مطالعه کردند. این یافته ها محققان را قادر ساخت تا تصویری از دمای نپتون و برخی از تغییرات تابستانی جنوبی آن ترسیم کنند.

از آنجایی که نپتون حدود 4.5 میلیارد کیلومتر دورتر است و بسیار سرد است، میانگین دمای این سیاره در حدود منفی 220 درجه سانتیگراد است که اندازه گیری آن از زمین آسان نیست.

دانشمندان تغییرات دمای نپتون را گزارش کرده اند

تصویرگر VISIR و طیف‌سنج فروسرخ میانی تلسکوپ VLI حدود یک سوم کل تصاویر را ثبت کردند. این تلسکوپ به دلیل اندازه و ارتفاع آینه دارای وضوح و کیفیت داده بسیار بالایی است و واضح ترین تصویر از نپتون را ارائه می دهد. محققان از داده های تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا و تصاویر گرفته شده با تلسکوپ جنوبی جمنا در شیلی و همچنین تلسکوپ سوبارو، تلسکوپ کک و تلسکوپ شمال جمنا استفاده کردند.

از آنجایی که تغییرات دمایی نپتون بسیار غیرمنتظره است، ستاره شناسان هنوز نمی دانند چه چیزی باعث این تغییرات شده است. آنها ممکن است به دلیل شیمی استراتوسفر نپتون یا الگوهای تصادفی آب و هوا یا حتی تغییرات در چرخه خورشیدی باشند. مشاهدات بیشتری در سال های آینده برای کشف علل این نوسانات مورد نیاز است. در حالی که تلسکوپ های زمینی، مانند تلسکوپ های بسیار بزرگ اروپایی، می توانند تغییرات دما را با جزئیات بیشتری ببینند، تلسکوپ فضایی جیمز وب نقشه های جدید بی سابقه ای از شیمی و دمای نپتون ارائه می دهد.

در 25 دسامبر 2021، ناسا تلسکوپ قدرتمند جیمز وب را که به عنوان جانشین هابل شناخته می شود، پرتاب کرد. وب اغلب به عنوان مکان هابل توصیف می شود، اما با وجود برخی مشکلات در طول سال ها، ابزارهای علمی هابل قوی هستند. بعید است وب جایگزین هابل شود، زیرا هابل هنوز جهان را رصد می کند و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر تا سال 2030 از آن استفاده کند. هابل می تواند لامپ هایی را در محدوده طول موج حدود 200 نانومتر (nm) تا 2.4 میکرون ببیند، در حالی که محدوده وب حدود 600 نانومتر تا 28 میکرون است. اگرچه وب برای کاوش در طیف نور مادون قرمز طراحی شده است، اما همچنان می تواند قسمت قرمز/نارنجی طیف نور مرئی را ببیند.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.