تولید جوش های با کیفیت بسیار سریعتر از مزایای جوش Co2 و آهن فرفورژه

تولید جوش های با کیفیت بسیار سریعتر از مزایای جوش Co2 و آهن فرفورژه
جوشکاری آرگون, جوش کاری آرگون, جوشکاری co2

آلیاژهای سری ۷۰۰۰ معمولا در کاربردهای حساس و نیاز به کارآیی بالا مورد استفاده قرار میگیرند؛ مثل صنایع هوافضا، خودروهای نظامی و تجهیزات ورزشی. جوش با کیفیت بالا و اعوجاج کم تولید می کند. این روش جوشکاری یک روش سریع میباشد که غالبا در صنعت خودروسازی ، به ویژه برای جوش دادن بدنه خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. جوشکاری Co2 به طور معمول در ساخت و تنظیمات ساخت تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. آلیاژهای آلومینیوم-سیلیکون هستند. به خاطر وجود سیلیکون در این سری، نقطهی ذوب پایینتر است به همین به دلیل در ساخت سیم جوشها کاربرد دارند. به خاطر تمایل شدید به ترک خوردن و خوردگی بالا، معمولا جوش داده نمیشوند اما در آلیاژهای این سری سه مورد استثنا وجود دارد، آلیاژهای ۷۰۰۳، ۷۰۰۵ و ۷۰۳۹ را میتوان با فیلر فلزی ۵۳۵۶ جوش داد. جوشکاری آرگون به خاطر ظرافت جوش دادن بیشتر برای کارهای زینتی و ظریف استفاده می شود.  This conte᠎nt w᠎as w ritt​en wi th t he he lp of G SA Content Gen᠎erator D​emover᠎si on​.

جوش کاری آرگون

جوشکاری میگ از نوع گاز محافظ خنثی مانند هلیوم و آرگون استفاده می شود، جوشکاری میگ (MIG) که مخفف کلمه انگلیسی Metal Inert Gas است که معنای Inert Gas گاز خنثی می باشد . حوضچه مذاب یا قوس توسط گاز بی اثر و خنثی همچون گاز آرگون یا هلیوم محافظت می شود. در مقایسه با جوشکاری برق یا SMAW و جوشکاری CO2 یا GMAW، اگر به جای الکترود مصرفی روکش دار یا بدون روکش از یک الکترود غیر مصرفی از جنس تنگستن برای برقراری قوس الکتریکی استفاده کنیم و برای پر کردن درز اتصال هم، یک سیم فلزی بدون روکش و ذوب شونده را به کار ببریم که جزئی از مدار الکتریکی هم نباشد، همچنین حفاظت از حوضچه مذاب را به جای فلاکس یا یک گاز فعال با یک گاز خنثی یا بی اثر انجام دهیم، از یک روشی برای جوشکاری استفاده کرده ایم که به آن جوشکاری قوسی با الکترود تنگستن تحت پوشش گاز خنثی یا به اختصار جوشکاری قوس تنگستن با گاز محافظ (Gas Tungsten Arc Welding) می گویند. این گازها میتوانند تاثیراتی مانند کیفیت پایین جوش، تخلخل در مذاب و شکنندگی فلز جوش را ایجاد کنند. باید این نکته را در نظر گرفت که مثلا برای ثابت ماندن مقدار منیزیم در فلز پایه، سیم جوش نیز باید دارای منیزیم باشد.

جوشکاری آرگون

تمام فلزات رنگین را با کمی دقت و مهارت و آشنایی اصول جوشکاری می توان با قوس الکتریکی جوش داد و باید خواص فلزات را در نظر گرفت. این روش نیاز به مهارت تغییر در لحظه خاصی ندارد. در این صورت تغییر شکل و پیچیدگی پس از جوشکاری به حداقل میرسد. موتور تغذیه الکترود در فرآیند جوشکاری با گاز محافظ ( GMAW ) به چرخ راننده وصل شده است که این چرخ های راننده، الکترود را از قرقره الکترود دریافت کرده و توسط فشار به طرف راهنما خروجی، کابل و تورچ ارسال می نماید. جوش آرگون یکی از پرکاربردترین روش های جوشکاری می باشد. به عبارت دیگر گاز نجیب آرگون تمایل برای واکنش شیمیایی ندارد اما با گازهای دیگر مخلوط میشود و همین امر درصد اکسید شدن فلز را تا حدود زیادی کاهش میدهد. تمایل شدیدی به ترک خوردن در دماهای بالا دارند اما با فیلرهای ۴۰۴۳ یا ۵۳۵۶ میتوان آن ها را جوش داد.

همانطور که گفته شد جوش آرگون به جوش تیگ مشهور است.

از آنجا که در این روش قطر سیم جوش بسیار کم است، چگالی جریان بالا می رود. خواص سیم جوش باید با خواص آلومینیوم پایه یکسان باشد. برای کارایی بهتر، دمای ذوب سیم جوش و فلز پایه باید تقریبا مشابه باشند. در اين نوع جوشکاري از سيم جوش(Filler metal)بعنوان فلز پرکننده استفاده مي شود.و سيم جوش شبيه جوشکاري با اشعه اکسي استيلن(MIG/MAG)در جوش تغذيه مي شود. در جوشکاری آلومینیوم، انتخاب آلیاژ مناسب فلز پرکننده بسیار اهمیت دارد. انتخاب فلز پرکننده بستگی به دو فاکتور زیر دارد. باید بدانیم که آلیاژهای آلومینیوم به دو دستهی کلی عملیات حرارتی پذیر و غیر قابل عملیات حرارتی تقسیم میشوند. عموما در مبدلهای حرارتی و سیستمهای تهویه هوا استفاده میشوند. به همین دلیل توصیه می شود از جوشکاری آرگون در فضای باز یا در منطقه ای با مقدار زیادی تهویه استفاده کنید. همانطور که گفته شد جوش آرگون به جوش تیگ مشهور است. توانایی نرم کردن حرارتی باعث می شود فرآیند آرگون از سایر جوشکاری های الکتریکی متفاوت باشد. بنابراین اگر اپراتور، عملیات حرارتی ثانویه پس از جوشکاری را اعمال نکند، ناحیهی اطراف جوش (HAZ) نسبت به سایر نقاط آلومینیوم بسیار ضعیفتر میشود. آلیاژهای آلومینیوم به دلیل قیمت تقریبا پایین و همچنین تنوع زیادشان مزایای زیادی نسبت به سایر مواد در فرآیندهای تولیدی دارند.

همچنین در این فرآیند نباید شاهد قطع و وصل در حین جوشکاری باشیم. این گاز همچنین گرما را از الکترود تنگستن به قطعه کار منتقل می کند، و به شروع و حفظ قوس پایدار کمک می کند. جوشکاری CO2 جرقه کمی ایجاد می کند و این امکان وجود دارد که سیم جوش مستمرا تغذیه شود و اینگونه لازم نیست برای اینکه الکترود را تعویض کنید، زمان صرف کنید. شکل پذیری بسیار کمی دارند (به استثنای حالت آنیل شده). فلز جوشی که بدین ترتیب حاصل میشود دارای خاصیت آستنیتی و مقاومت به ضربه بالا است.فلز جوشی که بدین طریق حاصل میشود از نظر مقاومت به خوردگی مطابق فولددهای ضدزنگ فریتی میباشد اما از نظر ظاهر با فلز مبنا تفاوت رنگ دارد.در صورتیکه اجبار در یکرنگی باشد باید از فیلر متال مشابه( مثلا 18 درصد کرم به همراه کمی Ti)استفاده شود.Tiدر مقادیر جزیی نقش موثر در ریز دانه کردن فلز جوش دارد. آلیاژهای آلومینیوم-منیزیوم-سیلیکون هستند. استحکام متوسط، مقاومت به خوردگی بالا و سهولت در شکل پذیری از خواص آلیاژهای سری ۶۰۰۰ آلومینیوم است. برای جوشکاری مواد خیلی نازک روش انتقال اسپری مناسب نیست ، زیرا در این روش باید از شدت جریان های بالا استفاده کرد که موجب بالارفتن انرژی جوش میشود و برای مواد خیلی نازک مضر بوده و حتی باعث برش آن می شود.

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.