تفاوت گیج فشار روغنی و گیج فشار خشک چیست؟ (3)

تفاوت گیج فشار روغنی و گیج فشار خشک چیست؟
گیج روغنی

اگر برایتان سوال پیش آمده است که چگونه وجود این روغن میتواند موجب بالاتر رفتن دقت اندازه گیری شود، باید برایتان شرح دهیم که وجود این روغن سبب میشود که موارد نظیر اصطکاک از بین بروند و همچنین، اجزای مختلف دستگاه بتوانند بهتر عمل کنند. به این شکل است که وجود این روغن، سبب بالاتر رفتن دقت و کیفیت نتیجه میگردد. حسگر بوردن تیوب این مدل نیز از جنس آلیاژ مس است که به دو شکل C-type و مارپیچی(helical) عرضه شده. این برای کسانی که به شکل دقیق و مشخص به دنبال فشار هستند بهترین خبر ممکن است. اندازه گیری فشار به قدری مهم است که برای آن گاها از تجهیزات بسیار دقیق استفاده می کنند. در این فرایندها باید به منظور افزایش عمر گیج فشار و عدم کاهش دقت اندازه گیری از فشار سنج های دیافراگمی استفاده نمود. از آنجایی که این مانومتر ها دارای مدل های روغنی هستند نوسانات مربوط به تغییرات را میگیرند و عملکرد مناسبی دارند. شرکت ویکا این مدل را به صورت گیج روغنی عرضه کرده است تا در برابر لرزش و شوک مقاوم باشد.روغن استفاده شده درون این مدل، گلیسیرین(Glycerine) است. هم چنین بدنه گیج های فشار روغنی معمولا با کیفیت تر و و مقاوم تر است.

لازم است اشاره کنیم که وجود این روغن در سیستم فشارسنجها، سبب میشود که اجزا در برابر رطوبت، ساییدگی، اصطکاک و ضربه بسیار مقاوم تر گردند و بسیار دیرتر دچار خرابی و آسیب دیدگی گردند. به گیج های ایستاده مانومتر عمودی نیز گفته میشود. 2- نحوه قرارگیری و اتصال گیج : گیج های عقربه ای به دو صورت اتصال از زیر یا ایستاده و اتصال از پست یا تابلویی موجود می باشند. در اندازه گیری فشار مطلق ، فشار اندازه گیری شده نسبت به فشار خلا (صفر) اندازه گیری می شود ودر اندازه گیری فشار نسبی یا گیج ، فشار اندازه گیری شده نسبت به فشار محیط اندازه گیری می شود. گیج روغنی مشخصات : از گیج عقربه ای جهت اندازه گیری میزان فشار بر آمده بر سطح نسبت به سطح مقطع استفاده می شود. برای مثال، فشارسنجهای روغنی، بسیار دقیق تر هستند و خطای اندازه گیری بسیار کمتری دارند. به فشار سنج های رزو از پشت ( تابلویی ) یا فلنچی نیز گفته می شود البته گیج های فلنچی معمولا یک فلنچ بیشتر دارند. مدل گیج فشار اتصال از زیر برای استفاده در فرآیندها است و برای نصب گیج فشار روی تابلو یا پنل از گیج روغنی با اتصال از پشت استفاده می شود.

جنس اجزای گیج فشار بوردن تیوب مدل ۱۱۳.۵۳ از آلیاژ مس، و محفظه آن از جنس استیل ضد زنگ است. 5- صفحه شیشه ای روی گیج: بر روی گیج از یک صفحه شیشه ای استفاده شده است که باید از نوع ضد ضربه و محکم باشد. در واقع، هر یک از این انواع، برای کاربردهای خاصی بهره هستند. با این حال، همین امر نیزسبب میشود که این فشارسنجها نسبت به انواع خشک، از قیمت بالاتری بهره مند باشند. ۱. همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، این نوع از فشارسنجها از مزیتی بسیار بزرگ و قابل توجه بهره مند هستند و آن این است که این فشارسنجها از دقت بسیار بالاتری برخوردار میباشند. ۳. همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، فشارسنجهای معمولی نسبت به سایر انواع فشارسنجها آسیب پذیر تر هستند. همان طور که پیش تر نیز گفتیم، یکی از بزرگترین تفاوتهای این دو نوع از فشارسنج در نوع کاربرد آنهاست. در تمامی این مکانیسمها، گیج فشار یا فشارسنج با تغییر حالتی که المنت اندازهگیری کننده، در اثر تغییرات فشار پیدا میکند و انتقال این تغییر حالت به یک عقربه یا نشانگر که بر روی یک صفحه کالیبره شده که بر اساس تغییرات رنج فشار مندرج گردیده است میچرخد، به سادگی مقادیر فشار در محدوده وسیعی از خلاء تا ۱۰۰۰ بار را اندازهگیری میکند.

در درون محفظه گیج فشارروغنی مایعی مانند گیلیسیرین یا سیلیکون پر شده است. برای این منظور میتوان سیگنال الکتریکی را در نظر گرفت. در آخر نیز به بررسی مزیتهای استفاده از این فشارسنج پرداختیم و هم چنین روغن مرود استفاده در این نوع از فشارسنجها را نیز مورد بررسی قرار دادیم. گیج فشار یا فشارسنج عموماً فشار گاز یا مایع را که هر کدام نوعی سیال هستند اندازه میگیرد. گیج فشار روغنی یا فشارسنج روغنی در تجهیزاتی که همراه با لرزش میباشد و نیاز به خواندن دقیق عقربههای گیج فشار میباشد استفاده میشود که در آن محلول پارافین مایع تزریق میگردد. کارکرد اصلی این روغن این است که میزان دقت اندازه گیری فشارسنج را بالاتر ببرد و رقمی دقیق تر و درست تر به دست آورد. در مواردی که سیستم اندازه گیری و کنترل فشار در ارتفاعات مختلف به کار می رود (نظیر سیستم کنترل فشار در هواپیما) اگر از اندازه گیری به روش نسبی و گیج استفاده کنیم ، در هر ارتفاع فشار های مختلفی نمایش داده می شود ، بنابراین در این موارد باید از سیستم اندازه گیری مطلق یا ابسلوت استفاده کرد. موارد مصرف گیج فشار و یا مانومتر چیست ؟ فشار سنج ها عموما به صورت رزوه ایی می باشند و اتصال آن ها به صورت دنده ایی رو پیچ می باشد که می تواند به لوله و یا دستگاه های حاوی سیالات متصل شوند که سایز رایج آن ها به صورت ½ اینچ می باشد و در برخی از مواقع سایز ¾ اینچ نیز موجود می باشد .

Post w᠎as gen᠎erat ed with G SA  Content Generator DEMO .

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.