بفرمایید غذای روح! – ایسنا

[ad_1]

ایسنا/آذربایجان غربی کتاب بیشترین تاثیر را در گسترش سطح آگاهی عمومی مردم یک جامعه دارد.کتاب و کتابخوانی از معقوله های مهم فرهنگی هستند که ترویج آن در جامعه ضروری است.

اکنون که روش های عرضه و دسترسی کتاب با دهه های گذشته تفاوت زیادی کرده و فروش سیار و عرضه مجازی و دیجیتالی کتاب میزان دسترسی به کتاب را آسان کرده اما بدلایل مختلفی ازجمله گرانی کتاب،   مشکلات اقتصادی  این یار مهربان از اولویت خرید مردم خارج شده است.

چند مدتی است که در سطح شهر افرادی را شاهد هستیم که در گوشه خیابان بساط کتاب پهن کرده و مشغول فروختن کتاب هستند به نوعی کا ر فرهنگی می کنند.

استقبال مردم از کتاب کم شده است

ز. 25 ساله که کار اصلی او فروش کتاب بصورت سیار در سطح شهر است در گفت وگو با ایسنا افزود: قبلا به صورت سیار در ادارات و محلات کتاب می فروختم اما کار بسیار طاقت فرسایی است و اکنون چند ماهی است که در پیاده رو کتاب می فروشم.

وی میزان فروش را متغیر عنوان کرد و تصریح کرد: مردم آنقدر دغدغه دارند که خرید کتاب در اولویت آخرشان است.

این فروشنده با اشاره به اینکه قیمت کتاب های که عرضه می کنند از قیمت کتاب های که در کتابفروشی ها عرضه می شود، ارزانتر است، اظهار کرد: با این وجود استقبال مردم کم است ، متاسفانه مردم کالاهای دیگر را با قیمت چند برابر می خرند اما وقتی نوبت به غذای روح که میرسد از گرانی گلایه دارند.

وی خاطر نشان کرد: اغلب کتاب های که مورد استقبال مردم است رمان و کتاب های انگیزشی است.

مردم فکر می کنند خرید کتاب خرجی اضافی کردن است 

یک فروشنده دیگر دانشجو که در کنار یکی از خیابان های ارومیه بساط کرده است، در گفت وگو با ایسنا افزود: اطلاعات عمومی، رمان، کتاب های انگیزشی،  داستانی مخصوص کودکان و نوجوانان  عمده موضوعات مورد علاقه مردم است.

وی با اشاره به اینکه استقبال مردم از کتاب کمتر است، تصریح کرد: مردم گرانی را بهانه می کنند و تمایلی به خرید کتاب ندارند.

این فروشنده خاطر نشان کرد: بعضی روزها فروش ندارم ولی بعضی روزها فروش خوبی دارم و بیشتر مشتریان از قشر جوان هستند.

وی اظهار کرد: مردم فکر می کنند خرید کتاب خرجی اضافی است درحالی که توسعه فرهنگی و حتی توسعه در سایر بخش ها به کتاب خوب خواندن و افزایش سرانه مطالعه مفید بستگی دارد.

بفرمایید غذای روح!

استقبال مردم از نمایشگاه کتاب استان کم بود

علیرضا نوروزی مدیراداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی در مراسم اختتامیه هفدهمین نمایشگاه مجازی کتاب استان از فروش ۴ هزار و ۵۳۸ جلد کتاب خبر داد و گفت: این میزان فروش نسبت به جمعیت ۳ میلیونی استان بسیار پایین است.

وی افزود: این نمایشگاه با حضور ۹۷۵ ناشر از سراسر کشور و ۲۲ ناشر 7از استان و ۱۰۰ ناشر خارجی به مدت ۱۰ روز برگزار شد که با استقبال اندک مراجعین همراه بود.

نوروزی ادامه داد: با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی و با همکاری خانه کتاب و ادبیات ایران نیز ۵۵ عنوان برنامه جنبی اجرا شد که بیشتر این برنامه‌ها تولید محتوا و به صورت مجازی بود.

وی همچنین به فروش ۲۱۵ میلیون تومانی کتاب در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: در مجموع ۷۸۰ سفارش خرید کتاب در این نمایشگاه ثبت شده است و تعداد ۵۲۹ نفر نیز از بن کارت‌های کتاب برای خرید استفاده کردند.

14شهر آذربایجان غربی فاقد کتابخانه است

خدیجه معصومی، مدیر کل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی در گفت وگو با ایسنا افزود: در حال حاضر از ۴۸ نقطه شهری استان ۱۴ شهر فاقد کتابخانه هستند.

وی با اشاره به اینکه تنها یک درصد از جمعیت استان عضو کتابخانه های عمومی هستند، یاد آور شد: سرانه مطالعه کتاب در استان نسبت به متوسط کشوری پایین است.

معصومی خاطر نشان کرد: ۹۵ باب کتابخانه نهادی، مشارکتی و مستقل با یک میلیون و ۵۰۰جلد کتاب در استان وجود دارد. 

وی در خصوص اقدامات نهاد کتابخانه عمومی در جهت توسعه کتابخوانی در استان نیز  اظهار کرد: برگزاری پویش های مختلف اهدای کتاب ، برگزاری دو دوره وقف کتاب، عضوگیری رایگان ، همگی اقدامات کتابخانه های عمومی استان در جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی ادامه داد: توسعه یافتگی هرکشور و جامعه به میزان کتاب خوانی آن جامعه وابسته است.

به گزارش ایسنا؛ غیبت کتاب و کتابخوانی در هر جامعه به هر دلیلی نشانه خلا در فرهنگ آن جامعه است.بیگانگی جامعه به ویژه نسل جوان با کتاب و کتابخوانی یک ضایعه بزرگ برای هر جامعه ای است به ویژه برای کشوری همچون کشور ما که پیشینه فرهنگی غنی دارد.

جامعه ای که گرایش به مصرف گرایی و تجمل گرایی دارد و به کتاب و فرهنگ به عنوان یک کالا می نگرد دچار ورشکستی فرهنگی است.

باید مسئولان متولی چاره ای به حال وضعیت فعلی کتاب و کتابخوانی کشور بیندیشند تا احساس نیاز به کتاب به  اولویت زندگی مردم تبدیل شود.

انتهای پیام

[ad_2]
مهمترین خبرهای روز

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.