بال ولو ( شیر توپی Ball Valves) چیست؟ (6)

بال ولو ( شیر توپی – Ball Valves) چیست؟
بال ولو

مقاله ای دقیق تر در مورد شیرهای توپی پی وی سی را می توانید در اینجا بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد خودکار بال ولو ، مقاله ما را در مورد شیرهای توپی پنوماتیک و الکتریکی بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب درست شیر توپی برای برنامه خود ، مقاله فنی انتخاب شیر توپی ما را بخوانید! دریچه ی کروی شکل این شیرتوپی برای بستن وباز کردن مسیر جریان یک گردش ۹۰ درجه ای حول محور خود می گردد . در طراحی این قطعه از چرخش صفر تا نود درجه ای بال استفاده می شود.به طوری که با چرخش سیال(نفت،گاز،بخار) جریان یا مسیر بال را قطع و وصل می کند. شیر بال ولو (ball valve) یا شیر توپی از مهمترین شیرآلات صنعتی و تجهیزات های اصلی برای انسداد و تنظیم جریانات سیال (نفت، گاز، بخار و غیره) در صنایع پتروشیمی به شمار می رود. بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) از نظر نوع بدنه به دو دسته شامل بدنه یک تکه (One Piece) و بدنه چند تکه (Split Body) تقسیم میشوند.

برنجی بیشترین سهم بازار را دارند.

نخست اینکه بال ولوها بسیار راحت و با سرعت زیادی می توانند بسته و باز شوند و تنها به یک حرکت دورانی نود درجه ای یا یک چهارم دور ساعت (ربع گرد) نیاز دارند تا تغییر حالت دهند. شیر توپی در کنار مزایایی که ارائه می دهند، معایبی هم دارند که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم. ضمن اینکه این شیرها با قطرهای متنوع و بالاتری نسبت به شیرهای فلوتینگ قابلیت طراحی دارند. بال ولو برنجی بیشترین سهم بازار را دارند. همچنین شیرهای فلوتینگ امکان باز و بسته نمودن جریان را به صورت دو طرفه (همانند نوع Trunnion) فراهم می نمایند. تفاوت بین آنها در این است که اولی از یک توپ کروی برای باز و بسته کردن جریان استفاده می کند در حالیکه دومی از یک دیسکی که به روی سیت قرار گرفته است؛ در واقع این تفاوت مربوط به طراحی و فشردگی آنهاست. چرا که ذره های این مخلوط ها در سیت رسوب کرده و سبب سفت شدن آن می شوند. در یک وضعیت نسبتا باز یا بسته، سیت (seat) در معرض قرار گرفته میتواند به سرعت فرسوده شود.

شیر های توپی دستی دو طرفه از نوع استنلس استیل یا شیر های توپی از جنس استنلس استیل سه طرفه را مشاهده کنید. همچنین این شیرها، با در نظر گرفتن جنس و سایز یکسان، از لحاظ قیمتی نیز از بقیه ی شیرآلات ارزان تر هستند. شیر توپی به عنوان یکی از شیرآلات اصلی برای مسدود کردن و یا کنترل کردن جریان سیال های مورد استفاده اعم از نفت، گاز، بخار و غیره در صنعت پتروشیمی استفاده می شود. این ساختار امکان وجود نقص را نسبت به شیرآلات قالبریزی شده به حداقل میرساند. یک راه حل برای این مشکل استفاده از فنر به منظور اعمال فشار مداوم بر روی مهر و موم تفلون است . 2. از نظر نحوه ی سرهم بندی قطعات: از این نظر شیرهای توپی در دو دسته ی یکپارچه و دو یا سه قطعه ای قرار می دهند. اگر دسته شما خراب شد ، در جای خود قرار نگرفت یا شیر خودکار را به دستی تبدیل می کنید ، می توانید جایگزین دسته شیر توپی را بخرید.

به علاوه طول عمر زیادی دارند و در برابر آسیب ها مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. ورودی و خروجی شیر توپی را به مونتاژ رزوه دار خود پیچ کنید. آنها مستقيماً به ساقه شیر متصل مي شوند قادر به چرخش یک چهارم چرخش است. در شیرهای توپی با سایز بزرگ که نیاز به گشتاور بالایی برای باز و بسته کردن شیر دارند عملگر به یک چرخنده خورشیدی متصل می­شود. شیرهای متصل به لوله های گاز درون ساختمان ها معمولا از نوع شیرهای توپی هستند. از موارد قابل توجه قابلیت تحمل فشار بسیار بالا به نسبت ساختار این شیر می باشد. همان گونه که گفتیم بال ولو ها فضای کمی را اشغال می کنند و نحوه ی طراحی آنها بسیار فشرده است. هرچند که این گونه شیرها در صنعت بیشترین کاربرد را دارد ولی از این شیرها به صورت کلی نمی توان در سیستم های کنترلی استفاده کرد. علاوه بر این ، PTFE ضریب انبساط حرارتی نسبتاً بالایی دارد. علاوه بر این شیرهای توپی انتخاب مناسبی برای زمانی که سیال مورد نظر مخلوط جامد و مایع باشد نیستند و سبب نشستی در شیر می شوند.  Po st was cre​at᠎ed  by GS​A  Co᠎nt​en t Gene᠎rator DEMO.

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.