بازگشت به دوره پیش از کرونری چالش بزرگی برای دانشگاه هاست

[ad_1]

معاون سابق دانشگاه مدرس تربیت گفت: بازگشت وضعیت آموزشی به دوران قبل از کرونا چالش بزرگی برای مسئولان و دانشگاه هاست. چون ظاهرا همه به شرایط فعلی عادت کرده اند و بازگشت به دوران قبل از کرونا سخت است.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، محمدرضا کلباسی با اشاره به چالش های آموزش عالی در دوران کرونا گفت: در زمان شیوع کووید 19، انگیزه تدریس و مطالعه در بین اساتید و دانشجویان کاهش یافت و این امر را می‌توان ناشی از قطع رابطه و بلاتکلیفی بین دو گروه دانست که متأسفانه به دلیل اوج‌گیری فراوانی بیماری عود می‌کند. البته در این مدت بسیاری از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه ما تلاش کردند تا دانشجویان را به دانشگاه بازگردانند، اما ناگهان با یک پیک جدید کرونا مواجه شدیم.

وی افزود: یکی از بدترین عوامل این بیماری و مشکلاتی که نظام دانشگاهی با آن مواجه است این است که متاسفانه اکنون هر دو طرف به شرایط فعلی و آموزش از راه دور عادت کرده اند و شرایط به دوران بازگشته است. کرونا چالش بزرگی برای دانشگاه هاست.

دکتر. کلباسی افزود: به نظر می رسد دانش آموزان سبک زندگی فعلی خود را با وضعیت یادگیری مجازی تطبیق داده اند و در حین تحصیل به کارهای دیگری نیز می پردازند. به نوعی در آموزش و همچنین کار و سایر فعالیت های مرتبط با کار مشارکت دارند.
معاون سابق دانشگاه مدرس در تربیت گفت: وضعیت هم خوب است و هم بد و کرونا هزینه‌های زیادی را کاهش داده است. همچنین با توجه به وضعیت یادگیری مجازی، این امر به دلیل همکاری بسیاری از اساتید مدعو و اساتید خارج از کشور از جمله دانشگاه است. اگرچه قبل از کرونا کار با این اساتید سخت بود، اما امکاناتی فراهم شد. از سوی دیگر، در مورد آموزش از راه دور، کلاس ها به طور کلی یک طرفه است. پرسش و پاسخ پرسیده نمی شود و معلمان مطمئن نیستند که تمام احساسات دانش آموزان معطوف به کلاس است. این موضوع انرژی اساتید را دو چندان کرده و کارشان را دو یا سه برابر کرده است.

دکتر. کلباسی گفت: معلم در برگزاری کلاس های مجازی هم به مطالب آموزشی و هم به دانش آموز توجه می کند و معلم سعی می کند توجه همه دانش آموزان را به سمت کلاس سوق دهد. این در حالی است که وضعیت از نظر کندی و عدم اطمینان اینترنت حتی دشوارتر می شود.

وی با اشاره به حسن عمومی آموزش الکترونیکی افزود: حسن عمومی آموزش الکترونیکی در دوران کرونا این است که در این مدت در روند یادگیری اختلالی ایجاد نشده است و مایه قدردانی اساتید و دانشجویان است. ” به دلیل تعیین تکلیف کرونا، امکان تعطیلی دانشگاه ها به دلیل شرایط بیماری وجود داشت. چنین اتفاقی اتلاف وقت در تمام سطوح علمی و دانشگاهی است و خدا را شکر که چنین اتفاقی نیفتاد.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: در صورت تداوم آموزش مجازی، دولت و مسئولان آموزش عالی کشور باید از این زمان بهتر یاد بگیرند و در اینترنت بحث کنند، امکانات و زیرساخت های لازم را ارتقا دهند.

وی با اشاره به بزرگترین مضرات آموزش الکترونیکی گفت: دانش آموزان به ویژه دانش آموزان دبیرستانی تمایل دارند در کلاس درس حضور داشته باشند و به اساتید و همکلاسی های خود نگاه کنند و این باعث ایجاد انگیزه در دانش آموزان و ایجاد انگیزه برای رفتن به دانشگاه می شود. این امر باعث جذابیت بیشتر روند تحصیل برای دانشجویان می شود که متاسفانه با اجرای آموزش مجازی در دانشگاه ها این امر از دانشجویان سلب شد. همچنین در بحث برگزاری امتحانات، بحث غلط امتحانی، سوالی است که همه اساتید پیش روی خود دارند و در برخی موارد به طرز عجیبی نمرات دانشجویان افزایش یافته است.

وی ابراز امیدواری کرد هر چه زودتر وضعیت بهتر شود و نیاز به استفاده از آموزش مجازی مرتفع شود.

وی گفت: باید زیرساخت های لازم برای بازگشت به شرایط قبل از کرونا فراهم شود. به عنوان مثال وضعیت خوابگاه باید بهبود یابد و تلاش جدی برای قابل استفاده مجدد خوابگاه صورت گیرد.

در این زمینه، دکتر. کلباسی افزود: خوابگاه دانشگاه مدرس در تربیه را اجاره کردیم که در دوران کرونا تعطیل بود. بحث تامین غذای دانش آموزان نیز مطرح است. اگر قرار باشد دوباره خوابگاه اجاره داده شود، شوک بزرگی برای دانشگاه خواهد بود. زیرا با وجود افزایش شدید قیمت ها در دو سال اخیر، بودجه دانشگاه ها ثابت مانده است.

اعضای هیئت علمی دانشگاه مدرس در تربیت در خصوص دیگر مسائل پیش روی دانشگاه در شرایط پیش از کرونا گفت: بازگشت به دوران قبل از کرونا چالش بزرگی برای مسئولان است. زیرا در کنار حل مشکلات مالی، مشکلات روحی و روانی دانش آموزان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا بسیاری از دانشجویان می گویند که ما به این وضعیت عادت کرده ایم و این دو سال تا زمانی که به حالت عادی برگردیم، تاثیرات زیادی در آموزش عالی خواهد داشت.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.