اولین رصدخانه خورشیدی ایران در طرح توسعه پایتخت تخریب شد! + فیلم

[ad_1]

رصدخانه خورشیدی دانشگاه تهران که در سال 1348 توسط دکتر دکتر تاسیس شد. با اجرای علینوش طریان، پس از حضور 18 رئیس و روسای دانشگاه ها و در سایه تعامل تجهیزات، بزرگراه در طرح توسعه پایتخت قرار گرفت. و اکنون سالها تلاش را دنبال کنید. مادر نجوم ایران دیگر نیست.

به گزارش ایسنا، آرزوهای انسان از زمین تا بی نهایت گسترش یافته است و این آرزوها دیگر تنها آرزوی سفر به سیارات دیگر نیست.

نجوم یک علم باستانی است، زیرا بشر از زمانی که پا به این سیاره گذاشته و گوهرهای شب در آسمان و ماه و ماه طلوع و غروب می کند، سعی در یافتن پاسخ مناسب برای سوالات خود داشته است. بنابراین رصدخانه هایی برای پاسخ به برخی کنجکاوی ها و سوالات آنها در مورد آسمان بالای سرشان راه اندازی شد.

علم به حدی پیشرفت کرده است که ستاره شناسان از تعدادی ابزار برای مطالعه کیهان استفاده می کنند و تلسکوپ های عظیم تصاویری از اجرام در فضا به فضانوردان می دهند. این تلسکوپ ها به اخترشناسان کمک می کند اجرام نسبتا نزدیک به زمین مانند خورشید، سیارات و دنباله دارها را مطالعه کنند و از انرژی ساطع شده از تلسکوپ های رادیویی و اجرام فضایی برای اطلاع از اجرام دور استفاده کنند. در این میان رایانه ها برای تفسیر و پردازش اطلاعات به دست آمده از تمامی این دستگاه ها به کمک اخترشناسان آمدند.

این ابزارها در ساختاری به نام رصدخانه در اختیار محققان قرار می گیرد تا دانشی را به دانش قبلی نجوم اضافه کنند. در گذشته رصدخانه ها به ابزارهای اولیه ستاره شناسی مجهز بودند، اما امروزه رصدخانه ها به تلسکوپ های نوری یا رادیویی بزرگی مجهز شده اند که در مدار قرار دارند.

اولین رصدخانه ای که محققان جهان اسلام در آن مشغول به کار بودند، در حدود 212 ساعت. ق (828 م) در بغداد تأسیس شد و رهبری آن را دو منجم برجسته، فضل بن نوبخت اهوازی و محمد بن موسی خوارزمی بر عهده داشتند.

پس از این رصدخانه، رصدخانه های دیگری در سرزمین های اسلامی ساخته شد که هر کدام به نام یک ستاره شناس برجسته نامگذاری شده اند. رصدخانه عبدالرحمن صوفی شیراز یکی از آنهاست.

پس از قرن چهارم، رصدخانه هایی با نام شاهزادگان همراه شد، مانند رصدخانه علاءالله در حمدان که برای بوعلی سینا ساخته شد. کمتر از یک قرن بعد، امپراتور سلجوقی رصدخانه بزرگی ساخت که کارکنان آن بزرگانی چون عمر خیام نیشابوری بودند که گاهشماری باشکوه را به عنوان دقیق ترین تقویم جهان خلق کردند.

رصدخانه ها با تأسیس رصدخانه مراغه توسعه یافتند. ساخت رصدخانه در سال ۶۵۷ هجری قمری (۱۲۶۱ میلادی) به دستور «خواجه نصیرالدین طوسی» و «هولاکو» نوه چنگیزخان مغول آغاز شد.

دانشمندان و اساتید دانشگاه تهران اولین رصدخانه مدرن کشور را راه اندازی کردند. شاگرد پروفسور حسابی، استاد سابق مؤسسه ژئوفیزیک و رئیس سابق گروه فیزیک خورشیدی، دکتر. آلینوش طریان بنیانگذار اولین رصدخانه فیزیک خورشیدی در کشور بود.

او برای اولین بار به تدریس فیزیک خورشیدی و اخترفیزیک پرداخت و کار مستمر او منجر به راه اندازی اولین تلسکوپ خورشیدی در کشور شد. رصدخانه امروز به دلیل قرار گرفتن در طرح توسعه شهر تخریب شده است.

اولین رصدخانه خورشیدی ایران در طرح توسعه پایتخت تخریب شد!  + فیلم

نمای نیمه عمر رصدخانه خورشیدی

اولین قدم های نجومی ستاره شناسان

رصدخانه خورشیدی مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران در انتهای خیابان کارگر شمالی، جنب مرکز انرژی اتمی ایران و وابسته به دانشگاه تهران واقع شده است. در مرکز یک تلسکوپ 15 سانتی متری اختصاص داده شده به خورشید با فیلترهای Ha و Hb وجود داشت که محققان می توانستند از طریق آن فوران های سطح خورشید را علاوه بر لکه های خورشیدی مشاهده و تجزیه و تحلیل کنند.

این رصدخانه توسط دکتر توسط تاریان. وی دارای مدرک دکترای فیزیک از دانشگاه سوربن فرانسه و عضو هیئت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران است.

او اولین زن فیزیکدانی بود که در یکی از دانشگاه‌های ایران به این سمت رسید و به عنوان اولین زن فیزیک‌دانی بود که در ایران استاد شد و اولین کسی بود که اخترفیزیک را در دانشگاه تهران تدریس کرد.

دکتر. تیریان همچنین فیزیک خورشیدی و اخترفیزیک را برای اولین بار در دانشگاه تهران تدریس کرد و در حالی که علم در ایران رو به ضعف بود، رصدخانه ای پیشرفته اما کوچک در کشور راه اندازی کرد و در طول تلاش های علمی خود، تیم تحقیقاتی را رهبری کرد. سولار وارد مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران شد و نقشی کلیدی در تأسیس و حفظ رصدخانه فیزیک خورشیدی داشت.

در واقع می توان گفت که دکتر. تیریون یکی از پیشگامان علم در ایران است که اولین رصدخانه فیزیک خورشیدی، اولین تلسکوپ خورشیدی را راه اندازی کرد، اولین دوره های فیزیک خورشیدی و اخترفیزیک را در کشور تدریس کرد و خود را در گروه تحقیقاتی فیزیک خورشیدی در مؤسسه اصلی ژئوفیزیک به ثبت رساند. ، دانشگاه تهران. .

او به عنوان مادر نجوم ایران توانست بسیاری از دانشجویان را با موضوعات مرتبط با فیزیک آشنا کند و تجربه کار با دوربین دوچشمی و سایر ابزارهای رصدخانه ای را به دست آورد.

گروه فیزیک و نجوم خورشیدی در سال 1342 به عنوان گروه فیزیک خورشیدی در مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تأسیس شد و با گسترش آن واژه نجوم به آن اضافه شد. تلسکوپ این رصدخانه در سال 1342 خریداری شد.

رصدخانه خورشیدی یکی از زیرمجموعه های این اداره بود که ساختمان آن توسط یکی از بنیانگذاران ژئوفیزیک مرحوم دکتر دکتر ساخته شد. این بنا با هزینه شخصی حسین کاشی افشار و همسرش عظیمه ساخته شده است. موسسه (بزرگراه حکیم کنونی).

دهمین رئیس دانشگاه تهران (مرداد 1347 تا تیر 1348) دکتر. رصدخانه علینوش به ریاست دکتر فضل الله رضا افتتاح شد. تا پایان عمر این رصدخانه در زمان ریاست رضا فرجی دانا. بیست و هفتمین رئیس دانشگاه تهران (شهریور 1381 تا آذر 1384) طرح توسعه شهری را حفظ نکرد و اکنون اثری از آن باقی نمانده است.

این نماد دانش نجومی از سال 48 تا 83 16 رئیس دانشگاه و دو ناظر را به خود دیده است و تا چه حد دانشگاه تهران با شهردار تهران برای حفظ اثر یا انتقال آن به منطقه دیگری حتی در محل توافق کرده است. . موسسه ژئوفیزیک هیچ اطلاعات موثری در دسترس نیست. چون ارتباط ما با این مجموعه هنوز به جایی نرسیده است.

از بدو تولد رصدخانه طریان تا تخریب این مجموعه علمی، رئیس دانشگاه تهران، دکتر.

ردیف رئیس دانشگاه عادت زنانه سال خدمت
1 دکتر فضل الله رضا دهمین رئیس دانشگاه، دکتر. مرداد 1347 تا تیر 1348
2 دکتر علی نکی علیخانی رئیس جمهور یازدهم تیر 1348 تا تیر 1350
3 دکتر هوشنگ نهاوندی دوازدهمین رئیس جمهور تیر 1350 تا آبان 1355
4 دکتر احمد هوشنگ شریفی سیزدهمین رئیس جمهور نوامبر 1976 تا سپتامبر 1977
5 دکتر قاسم معتمدی چهاردهمین رئیس جمهور شهریور 1356 تشریور 1357
6 دکتر عبدالله شبانی پانزدهمین رئیس جمهور سپتامبر 1978 تا مارس 1978
7 دکتر محمد ملکی رئیس دانشگاه تهران مارس 1978 تا مارس 1979
8 دکتر حسن عارفی شانزدهمین رئیس جمهور مارس 1979 تا اوت 1981
9 دکتر علی مهدی‌جاده شهری. هفدهمین رئیس جمهور اوت تا اکتبر 1981
10 دکتر ابوالقاسم گرجی هجدهمین رئیس جمهور اکتبر 1981 تا ژوئن 1982
11 دکتر عباس شبانی رئیس جمهور نوزدهم ژوئن 1982 تا نوامبر 1983
12 دکتر بهمن یزدی صمدی رئیس ویساوا نوامبر 1983 تا ژوئیه 1985
13 دکتر محمد فرهادی رئیس جمهور بیست و یکم جولای 1985 تا نوامبر 1985
14 مهندس اسماعیل اوینی رئیس دانشگاه تهران نوامبر 1985 تا دسامبر 1985
15 دکتر. حسین فروتن رئیس جمهور بیست و دوم دی 1364 تا مهر 1367
16 دکتر محمد رحیمیان رئیس جمهور بیست و سوم اکتبر 1988 تا اکتبر 1993
17 دکتر. غلامعلی افروز بیست و چهارمین رئیس جمهور مهر 1372 تا آذر 1373
18 دکتر محمدرضا عارف بیست و پنجمین رئیس جمهور ازهر 1373 تا شهریور 1376
17 دکتر سید منصور خلیلی عراقی بیست و هفتمین رئیس جمهور سپتامبر 1997 تا سپتامبر 2002
18 دکتر رضا فرجی دانا رئیس بیست و هفتم سپتامبر 2002 تا دسامبر 2005

فروریختن اولین رصدخانه خورشیدی در توسعه پایتخت

رصدخانه خورشیدی دانشگاه تهران در انتهای جاده امیرآباد قرار داشت، اما برای دسترسی به خیابان آکیرآباد به بزرگراه حکیم، رصدخانه در طرح بزرگراه قرار گرفت. قرار بود رصدخانه در آن زمان جابه جا شود، اما این اتفاق نیفتاد.

تخریب سازه نجومی زمانی که تلسکوپ وی از شرکت زایس خریداری شد و متأسفانه با دور انداختن آن تجهیزات آن به موقع از مردم جمع آوری نشد و در عین حال تبدیل به بازدید شد. به رصدخانه. محل تجمع یک معتاد و دوربین دوچشمی آن را نیز تخریب کردند.

احمدرضا حاتمی، رئیس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمانی که در اوایل ماه جاری خبری در رسانه ها مبنی بر قطع 200 درخت توسط مؤسسه ژئوفیزیک منتشر شد، تنها اشاره ای کوتاه داشت. تخریب رصدخانه

وی در نشست خبری گفت: از شهرداری شکایت داریم. از شهرداران منطقه 3 گلایه داریم که بدون مجوز به عوامل خود اجازه ورود به سازمان ما را داده اند و باید پاسخ دهند.

رویدادهای جهانی برای اولین رویدادهای علمی در سراسر جهان سازماندهی می شوند. برای نشان دادن اهمیت علم در دوران باستان، با اهدای جوایز علمی به نام دانشمندان، ایجاد نقاط گردشگری، جذب دانشجو و محقق، نامگذاری روزی در تاریخ و هزاران روش دیگر برای رسیدن به موفقیت تلاش می کنند. در علم و فناوری دنیا را معرفی کنید.

اما در هیاهوی زندگی روزمره در ایران این موضوع به فراموشی سپرده شده و اجازه دادیم اولین ساختمان علمی ایران به دلیل عدم تعامل بین دستگاه ها و در این مورد وزارت علوم و شهرداری تخریب شود. امروزه رصدخانه به نمادی از نابودی پیشرفت علمی کشور تبدیل شده است. کیلومتر چه چیزی در انتظار آینده آن پروژه علمی و ملی است؟

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.