افزایش 400 درصدی صادرات ایران

[ad_1]

رئیس سازمان توسعه تجارت سال گذشته از افزایش 400 درصدی صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران خبر داد.

به گزارش ایسنا، اگرچه در حوزه صادرات غیرنفتی، بخش مهمی از تمرکز دولت و فعالان اقتصادی بر روی کالاهای تولیدی است، اما در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی، ایران ظرفیت هایی دارد که گاها فاقد در سال های اخیر به درستی استفاده شده است.

یکی از دغدغه‌های اصلی صادرات ایران در سال‌های اخیر، وابستگی به فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بوده است و این اقلام نقش بسزایی در سبد صادراتی ایران دارند. همچنین صادرات مواد اولیه و محصولات کشاورزی نیز بخشی دیگر از صادرات ایران است که به دلیل ارزش افزوده پایین، مزیت نسبی بالایی نسبت به کالاهای صادراتی ندارد.

یکی از زمینه هایی که ایران می تواند در آن حضور گسترده ای برای تنوع سبد صادراتی خود داشته باشد، افزایش فعالیت های خود در زمینه صادرات خدمات است. در سال‌های اخیر برخی از کشورهای همسایه مانند عراق مشترک این خدمات در ایران بوده‌اند، اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، این منطقه نقش چندانی در صادرات نهایی کشور ندارد.

اکنون رئیس سازمان توسعه تجارت از تغییرات چشمگیر صادرات خدمات فنی و مهندسی در سال گذشته خبر داده و رشد صادرات این بخش نسبت به سال 1399 400 درصد است.

علی رضا پمان پاک در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ایران با ثبت این افزایش توانست در سال 1400 2.3 میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی صادر کند.

به گفته وی، این ارقام بر اساس صادرات 18 کشور مختلف است و این سازمان در نظر دارد صادرات خدمات فنی و مهندسی خود را در سال جاری به حدود 4 میلیارد دلار برساند.

پمن پاک با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری، گفت: استفاده از ایده های خلاقانه و توسعه کسب و کار دانش بنیان موجب تداوم اشتغالزایی می شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.