اثر برگشت ناپذیر کرونا در شناسایی بیماران سل / تاثیر محدودیت های نامطلوب بر عرضه دارو به بیماران سل

[ad_1]

وی افزود: متأسفانه به دلیل ماهیت بیماری سل، عواقب عدم شناخت بیمار بلافاصله مشخص نمی شود و حتی اگر امروز کرونا تمام شود، تا 2 تا 5 سال آینده با عواقب بروز دیررس آن مواجه خواهیم بود. ”

دکتر مهشید ناصحی در گفت و گو با ایسناوی با اشاره به اعلام روز جهانی سل در سال جاری، گفت: سرمایه گذاری در ریشه کنی سل تنها رستگاری بشر است، این همه گیری تعداد مبتلایان به سل را 28 درصد کاهش داده است، واضح است که این رقم بسیار کم است و خواهد شد. برای جبران آن تلاش زیادی کنید

وی در ادامه افزود: بر اساس برآورد اداره مبارزه با سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر، در دو سال گذشته حدود 6000 بیمار سل به دلیل شیوع این بیماری در کشور مورد بی توجهی قرار گرفته اند. و مشخص است که در این افراد به دلیل عدم تشخیص و درمان، میکروب سل در این مدت به خانواده و نزدیکان آنها سرایت کرده است. اگر در یک خانواده متوسط ​​ایرانی 4 نفر را فرض کنیم، هر فرد مبتلا به سل ریوی حداقل 3 نفر از اعضای خانواده خود را به سل مبتلا کرده است، یعنی حداقل 18000 نفر در اثر بیماری عروق کرونر قلب به سل مبتلا شده اند. 10 درصد آنها (1800 نفر) تا دو سال آینده به سل فعال مبتلا خواهند شد و این تعداد علاوه بر موارد شایع در کشور است. متأسفانه به دلیل ماهیت بیماری سل، عواقب عدم شناخت بیمار بلافاصله آشکار نمی شود و حتی اگر امروز کرونا بمیرد، طی 2 تا 5 سال آینده باید با عواقب دیررس آن مواجه شویم.

وی تاکید کرد: افراد مبتلا به بیماری قلبی شدید و آسیب ریه در این دوره بیشتر در معرض ابتلا به سل هستند. اما اگر برنامه های هویتی ما تقویت نشود و عزم ملی فراتر از وزارت بهداشت نباشد، تاثیر جدی بر کارهای ارزشمندی که در این چند دهه انجام داده ایم خواهد داشت.

ناصحی همچنین درباره آمار مبتلایان به سل شناسایی شده گفت: در سال 1399، 5666 مورد ابتلا به سل در کشور گزارش شده بود که نسبت به سال 98 حدود 28 درصد کاهش داشته است. در 10 ماهه اول سال 1400، 5044 مورد سل در کشور شناسایی و ثبت شد که در مدت مشابه سال 1399، 4482 مورد بوده است. از میان بیماران شناسایی شده از اوایل دهه 1400، 45 درصد زن و 20 درصد بیماران با ملیت غیرایرانی بودند.

وی افزود: بیماری سل همچنان در استان های سیستان و بلوچستان و گلستان و پس از آن استان های خراسان، رضوی و گیلان گزارش شده است.

وی افزود: اکنون که پیشرفت چشمگیری در زمینه واکسیناسیون عروق کرونر حاصل شده است، به نظر می رسد نظام سلامت انرژی و زمان بیشتری برای اجرای برنامه های معمولی مانند کنترل سل دارد. علاوه بر ابتکارات معمول و اولیه برنامه ملی کنترل سل، به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور دستور داده شده است که 19 بیمار مبتلا به کوویدیا را که بیش از 4 هفته است سرفه می‌کنند، به مراکز جامع سلامت منتقل کنند. یکی از گروه ها پرخطر (افراد بالای 65 سال، افراد مبتلا به نقص ایمنی، افراد کشنده، افرادی که شیمی درمانی می‌کنند، افرادی که به دلیل بیماری عروق کرونر قلب بستری شده‌اند و افرادی که کورتیکواستروئیدها با دوز بالا مصرف می‌کنند، یا افرادی که داروهای سرکوب‌کننده ایمنی مانند اکتامرا مصرف می‌کنند، مبتلا به HIV) مصرف می‌کنند، فعال تشخیص سل؛ یعنی اگر افراد مبتلا به این بیماری بیش از 4 هفته پس از بهبودی از بیماری عروق کرونر قلب سرفه داشته باشند، نمونه پیگیری و آزمایش سل انجام می دهیم.

وی در خصوص عرضه داروهای ضد سل نیز گفت: مصوبات مانند سال های گذشته اثرات نامطلوبی بر تامین دارو و تجهیزات داشته است. ما سیستم مراقبت های بهداشتی خوبی داریم و انتظار می رود در حال حاضر تجهیزات کلاس جهانی در دسترس داشته باشیم. اگرچه در این زمینه تلاش کرده ایم تا با کمک سازمان های بین المللی برخی تجهیزات خارجی تحت تاثیر تحریم ها را تهیه و خریداری کنیم، اما نکته مهم دیگر تاثیر غیرمستقیم محدودیت ها بر قدرت خرید ما به ویژه در زمینه تامین کالاهای خارجی و وارداتی است. . سوم کاهش می یابد. یعنی باید بودجه‌های ما افزایش پیدا کند تا بتوانیم همان خدماتی را که چند سال پیش انجام می‌دادیم ارائه دهیم و به دلیل آسیب‌های جدی که به برنامه شناسایی بیماری سل توسط کرونا وارد شده است، معمولاً باید جبران کنیم. برای این باخت ما بیش از هر زمان دیگری بودجه می خواهیم.

وی افزود: در حال حاضر با برخی از داروهای وارداتی مشکل جدی داریم؛ البته علیرغم تلاشی که برای متوقف نشدن درمان بیماران انجام می شود، فشار کاری و روحی بر نظام سلامت وارد می کند.

وی در خصوص وضعیت فعلی آیا می توانیم تا سال 2050 به هدف ریشه کنی سل برسیم، تصریح کرد: بدون حمایت جدی و عزم ملی و همه جانبه در سطح ملی نمی توان به این مهم دست یافت. جستجو، وجود ندارد. . از سوی دیگر، کرونا خسارات زیادی به کل جهان وارد کرده است. به عبارت دیگر، سازمان بهداشت جهانی در سال 2021 اعلام کرد که تعداد مرگ و میر ناشی از سل برای اولین بار افزایش یافته است و از آنجایی که سل یک بیماری کاملاً قابل درمان است، این یک رویداد نیست (که یک رویداد بالقوه قابل پیشگیری است). توافق شد.. برای رسیدن به مرحله ریشه کنی سل در سال 2050، ابتدا باید به اهداف توسعه پایدار دست یابیم که میزان مرگ و میر ناشی از سل را 90 درصد و سل را 80 درصد در سال 2030 نسبت به سال 2015 کاهش می دهد. در سال 2020، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، نه تنها به این هدف دست یافته است، بلکه سل و مرگ ناشی از بیماری قلبی پنج تا هشت سال عقب مانده است. بنابراین چاره ای جز احیای برنامه کنترل سل وجود ندارد.

وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی در زمینه سل، گفت: مردم باید بدانند که در سراسر جهان از جمله ایران با وجود چندین دهه تشخیص و درمان موثر سل، در کشور ما هنوز 30 بیمار سل و 3 مورد فوت بر اثر سل وجود دارد و این تعداد واقعا زیاد و غیرقابل قبول است زیرا این بیماری قابل درمان است.. متاسفانه طی دو سالی که از همه گیری کرونا می گذرد، تعداد زیادی از عزیزان ما در کشور به بیماری عروق کرونر قلب و مرگ عادت کرده اند و شاید ارقامی که برای سل بیان می کنیم آماده نباشد. الهامات فراوان در بین مردم. از سوی دیگر، اکثر مردم شرایط حاد را بهتر درک می کنند. به عنوان مثال، اگر فردی امروز مریض شود و بعد از 2 هفته بمیرد، احتمال ابتلای او به سل امروز، بیماری سال آینده و مرگ چند ماه بعد بیشتر است. چاره ای جز مداخله جدید، جدی و همه جانبه برای برون رفت از مخمصه کنونی و دستیابی به اهداف و تعهدات بین المللی وجود ندارد. ما باید دسترسی به تجهیزات تشخیصی سریع و داروهای جدید سل را افزایش دهیم، باید بر اجرای برنامه‌های غربالگری و تشخیصی فعال در گروه‌های پرخطر تمرکز کنیم و باید از همه ظرفیت‌های موجود برای افزایش آگاهی عمومی و در نتیجه افزایش تقاضای آن‌ها استفاده کنیم. .

«سل یک بیماری مسری است که توسط باکتری به نام باسیلوس توبرکلوزیس (مایکوباکتریوم توبرکلوزیس) ایجاد می شود. این بیماری می تواند به هر قسمتی از بدن انسان مانند استخوان ها، مفاصل، مغز، کلیه ها، پوست و … حمله کرده و درگیر آن شود، اما به دلیل نیاز و علاقه این میکروب به اکسیژن، در 80 درصد موارد هدف قرار می گیرد. ریه ها خودش را می گذارد. سل هنوز یک مشکل جهانی است و در حال حاضر حدود 1.7 میلیارد نفر در سراسر جهان به میکروب سل مبتلا هستند و میکروب سل بدون احساس بیماری در بدن آنها پنهان شده است. باسیل سل به دلیل تضعیف سیستم ایمنی غیر فعال است و سل فعال در این افراد رخ می دهد. در حال حاضر سالانه حدود 10 میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری سل مبتلا می شوند و 1.5 تا 2 میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند، بنابراین این بیماری قابل پیشگیری و درمان است.

او اضافه کرد: راه اصلی انتقال سل از طریق تنفس و هوا می باشد. هنگامی که بیمار مبتلا به سل ریوی عطسه می کند، سرفه می کند، صحبت می کند یا می خندد، قطرات کوچک حاوی میکروب سل در هوا پخش می شود که می تواند ساعت ها در هوا معلق بماند. اگر یک فرد سالم هوای آلوده به این قطره ها را تنفس کند، میکروب سل وارد ریه های او می شود. اما برای انتقال بیماری، تماس طولانی و نزدیک با بیمار لازم است.

رئیس اداره مبارزه با سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: اکثر افراد پس از ورود میکروب به ریه ها هرگز مریض نمی شوند. به این دلیل که سیستم ایمنی آنها از تکثیر میکروب ها جلوگیری می کند، در واقع میکروب سل در بدن آنها خفته و غیر فعال می ماند و این افراد هیچ علامتی از بیماری نشان نمی دهند و میکروب را به دیگران منتقل نمی کنند. از هر 10 نفری که میکروب سل در بدن خود دارند، تنها یک نفر می تواند در طول زندگی خود به سل فعال مبتلا شود. علائم سل بسته به محل عفونت در بدن متفاوت است، اما شیوع بالای میکروب سل در ریه ها آن را به شایع ترین شکل سل ریوی تبدیل می کند که می تواند منجر به بیماری با علائمی مانند سرفه طولانی مدت (به مدت 2 هفته) شود. یا بیشتر). یا نمی تواند با بزاق همراه باشد. تب، کاهش وزن، تعریق شبانه، بی اشتهایی، خستگی زودرس و ضعف عمومی و گاهی تشخیص دیرهنگام، درد قفسه سینه، تنگی نفس و تف کردن.

او بر این موضوع تاکید کرد سل برای چندین دهه موثر بوده استوی گفت: سیاست اصلی ما شناسایی به موقع بیمار و درمان او قبل از انتقال به دیگران و توقف چرخه عفونت است. به همین دلیل باید درک مردم از این بیماری بهبود یابد و به آن به عنوان یک بیماری نگران کننده و صعب العلاج نگاه نکنند. در حال حاضر مراکز بهداشتی و درمانی وابسته به وزارت بهداشت، تشخیص و درمان بیماران سل را رایگان انجام می دهند. این را فراموش نکن سل به طور کامل درمان می شود. اگر بیمار یک دوره کامل درمان را دریافت کند.

نصیحی در پایان سخنان خود گفت: متأسفانه همه می دانیم که برخی از افراد جامعه فرهنگ مصرف دارو به ویژه آنتی بیوتیک ها را ندارند که باید به طور منظم و کامل مصرف شود. این موضوع در سل به دو دلیل اهمیت بیشتری دارد. اول اینکه طول مدت درمان سل حداقل شش ماه است و دوم اینکه یک بیمار سل بلافاصله پس از شروع دارو (مثلاً 2 تا 4 هفته) بهبود قابل توجهی در علائم بالینی خود نشان می دهد و بنابراین بهبود نمی یابد. عمدا یا ناخواسته دارو را جدی بگیرید یا قطع کنید. با این حال، درمان سل حداقل شش ماه طول می کشد و در این مدت بیمار نیاز به دارو دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.