آماده برای حرکت به سمت فناوری و نوآوری با بودجه محدود!

[ad_1]

معاونت پژوهشی وزارت علوم در شرایطی به سمت فناوری و نوآوری حرکت می کند که با توجه به شرایط فعلی و کاهش سهم پژوهش و فناوری از تولید ناخالص داخلی، بهترین پیش بینی برای آینده حفظ وضعیت فعلی است. قطعا خوب نیست!

به گزارش ایسنا، سال 1400 مصادف با پایان دولت دوازدهم و تغییر دولت در شهریورماه و رای اعتماد مجلس توسط محمدعلی ذوالفیگل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود و حوزه پژوهش نیز ساختاری و مدیریتی بود. . تغییر دادن

در اکتبر 1400; حدود دو ماه پس از تشکیل دولت سیزدهم و انتخاب وزیر علوم، دکتر علی خیرالدین طی حکمی از سوی وزیر علوم به عنوان مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری منصوب و وظیفه تأسیس را به عهده گرفت. معاون فناوری و نوآوری.

یک ماه بعد خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم شد. اندکی قبل از شروع هفته پژوهش، دکتر. پمان صالحی، دکتر. با استعفای غلامحسن رحیمی شعرباف، معاون پژوهشی وزارت علوم شد.

رحیمی شعرباف تیرماه 1395 به عنوان معاون پژوهش و فناوری وزیر کشور انتخاب شد و نزدیک به 17 ماه است که این مسئولیت را بر عهده دارد. تدوین برنامه های راهبردی و عملیاتی پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت آموزش و پرورش (سال 1400)، واگذاری 17 مأموریت به مراکز پژوهشی و فناوری و انجمن های علمی و گشودن دریچه ای برای خدمات پژوهشی، فناوری و نوآوری وزارت آموزش و پرورش. . ، با اقدامات این معاونت در زمان تصدی رحیمی مست شد.

وی با انتصاب صالحی به عنوان معاون وزیر علوم در آذر 1400 به دنبال رویکرد تحول آفرین در تمدن نوین اسلامی با تمرکز بر پژوهش های بنیادی و کاربردی در علوم انسانی و اجتماعی، فعال کردن دبیرخانه شورا، هدایت و حل و فصل تحقیقات دانشگاهی بود. مشکلات صنعت و نیازهای جامعه حمایت از تحقیقات پایه در علوم پایه، اجرای سیاست های تشویقی برای دانشمندان و محققان برجسته، افزایش مشارکت و همکاری بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان در تحقیقات دانشگاهی، ارتقای ارتباط با موسسات علمی بین المللی، دستیابی به شاخص های معتبر بین المللی. . برای مجلات داخلی تاکید بر علم و فناوری و … با استفاده از توانمندی موسسات مالی بود.

به سمت فناوری و نوآوری گام بردارید

دگرگونی علم و فناوری و استفاده از خروجی های تحقیقاتی برای تعامل با بخش های مختلف کشور از جمله صنعت، صنعت و جامعه. این یکی از موضوعاتی است که در سال های اخیر توسط نمایندگان مختلف پژوهشی و فناوری به آن پرداخته شده و معاونان علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این زمینه فعال هستند. انتصاب معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم در دوره جدید و جدا شدن معاونت فناوری از معاونت پژوهشی وزارت علوم حکایت از تمرکز بیشتر این وزارتخانه بر فناوری و حرکت آن به سمت ثروت دارد. آفرینش از علم.

البته این مشکلی است که برخی آن را ایجاد موازی کاری با معاونان علمی و فناوری ریاست جمهوری می دانند. برنامه‌ها برای حرکت به سمت فناوری و نوآوری ثابت خواهند ماند، اما باید منتظر ماند و دید که آیا تغییراتی در این زمینه وجود دارد یا خیر. چرا که تا به امروز آمارها نشان می دهد که تعداد بالای مقالات و رشد علمی نقش بسزایی در ایجاد ثروت برای کشور و تاثیر محسوس بر زندگی مردم نداشته است.

دکتر احمد شعبانی در مراسم آتی روز جهانی که به میزبانی فرهنگستان علوم برگزار شد، یکی از اعضای وابسته فرهنگستان علوم درباره کیفیت و وضعیت علمی نوآورانه ایران گفت: از نظر شاخص های کیفی، وضعیت ما مطلوب نیست، اصلاً. از نظر ثبت اختراع در منطقه دوم و در جهان سی ام هستیم. در Innovation Innovation Indicator 20 مورد دارد و در همه این موارد رتبه ما بالای 50 و بالای 100 است و شرایط مطلوبی نداریم.

همچنین معاون فناوری و نوآوری وزیر فناوری در این زمینه بر اهمیت نوآوری در کشور تاکید کرد و گفت: از هر 500 تحقیق در آمریکا، یک مورد نوآوری ارزشمندی تولید می کند. در ایران از هر 170000 مقاله توانستیم یک نوآوری ارزشمند ایجاد کنیم!

سیستم های ایده ها و نیازها؛ به پایان نامه نیاز دارید؟

یکی از ایده ها برای پیشرفت تکنولوژی، نیاز به پایان نامه و ارتباط با صنعت، ایده وزرای علوم و ایده ایجاد سیستمی به نام نان بود. دکتر. مقدمات راه اندازی سامانه در آذر 1400 با انتصاب محمدجواد دهقانی; رئیس موسسه استنادی علم و فناوری (ISC) با حکم وزیر علوم به عنوان دبیر شورای سیاستگذاری سامانه ایده و نیاز منصوب شد.

در خصوص اهداف این سامانه گفته می شود که این سامانه نیازهای بنگاه های خصوصی و دولتی را یکپارچه می کند و سپس پایان نامه های دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد به سمت رفع این نیازها سوق داده می شود.

سامانه ایده ها و نیازها هنوز ایجاد نشده است اما جلساتی برای پیگیری روند ایجاد این سامانه در حال برگزاری است و در آخرین جلسه شورای سیاست گذاری آن مقرر شد سامانه ایده و نیاز به صورت رسمی رونمایی شود. در می 1401.

موضوع دیگری که برای ارتباط دانشگاه و صنعت مطرح شد، نیاز به سه طرح پژوهشی مرتبط با صنعت برای ارتقای اعضای هیات علمی با پیشنهاد معاون وزیر علوم است.

صالحی همچنین در مراسم اختتامیه هزار و چهارصدمین هفته پژوهش، جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور، خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های وزارت علوم استفاده از ظرفیت شورای عالی برای هدایت پژوهش و پایان نامه در کشور است. کشور. و تقویت پایان نامه و دیپلماسی علمی. و متفکران پیشرو در دنیای تصمیم گیری علمی. رئیس جمهور در اوایل اسفندماه با صدور حکمی، صالحی را به عنوان دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (ATF) منصوب کرد.

برای حرکت به سمت فناوری و نوآوری به سرمایه گذاری نیاز است

در حالی که بیشتر تحقیقات در کشور توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی و در دانشگاه ها انجام می شود، بدون شک وجود منابع مالی و مدیریت بهینه این منابع برای حرکت به سمت تحقیقات کاربردی و تبدیل علم به فناوری بسیار مهم است. . اما علیرغم تاکید بر اسناد بالادستی، بخش تحقیق و توسعه کشور همواره با مشکلات مالی مواجه بوده و مشکلات اقتصادی این بخش با وجود تورم و گرانی در سال های اخیر دو برابر شده است.

این مشکلات به حدی است که معاون پژوهشی وزیر علوم در نشست معاونان پژوهشی و روسای پژوهشگاه های دانشگاه های سراسر کشور گفت: بودجه پژوهشی در سال 1400 وضعیت مناسبی نداشت. به صفر رسید!

صالحی در نشست روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به مسائل مالی نیز پرداخت و گفت: امسال همه چیز به ضرر پژوهش است و بسیاری از دانشگاه ها برای کمک هزینه ها، مقالات، اصلاحات و تجهیزات جایزه داده اند و متاسفانه حتی یک ریال هم نشده است. خرج شده است.» .

معاون اول رئیس جمهور در بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی بر اهمیت سرمایه گذاری در امر تحقیق و توسعه تاکید کرد و گفت: اگر برای تحقیق و توسعه هزینه نکنید و سرمایه گذاری نکنید، انتظار بیهوده است. حدود 900 هزار تومان. با این مبلغ چه می توان کرد؟

حفظ وضعیت لیست که خوب نیست …

اما با همه این صحبت ها هیچ حرکتی برای افزایش سهم بودجه پژوهش و فناوری صورت نگرفته است و به نظر می رسد در سال 1401 مشکلات نه تنها ادامه پیدا کند، بلکه شرایط سخت تر شود. بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، اعتبار پژوهش و فناوری در لایحه بودجه سال 1401 تقریباً 0.25 درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. این نسبت از بودجه 00 1400 یا حدود 0.32 درصد کمتر است. این در شرایطی است که مبلغ با مبلغ در نظر گرفته شده در اسناد بالادستی فاصله زیادی دارد.

همچنین یکی از مشکلات دانشگاه ها در سال 1400 هزینه خرید و تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی بود. زیرا در بودجه 1400 اعتباری برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی پیش بینی نشده است. طبق لایحه بودجه 1401 صالحی; برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی اعتباری داده نمی شود. با توجه به شرایط فعلی و کاهش سهم پژوهش و فناوری از تولید ناخالص داخلی، بهترین وضعیت به نظر می رسد; وضعیت را حفظ کنید البته شرایط فعلی خوب نیست!

در طول فصلنامه پژوهشی معاونت علمی، موضوعاتی همچون لزوم توجه به مجلات علوم انسانی، ماموریت آفرینی موسسات پژوهشی، پیگیری طرح های کلان ملی و… نیز مطرح شده است که در ادامه بررسی خواهد شد. سال های آینده

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.