آخرین تکه های تاریخ اصفهان زیر پای لودرها

[ad_1]

ایسنا/ اصفهان معماران و مرمتگران بناهای تاریخی با بیان اینکه تنها با تخریب بناهای تاریخی نمی توان به توسعه دست یافت، افزودند: معماری تاریخی است. که از آن بهره می بریم.

اولین نشست از سلسله نشست‌های «چالش‌های حفاظت و توسعه در کشتی‌های تاریخی ایران» با موضوع تخریب گسترده بافت تاریخی اطراف مسجد جامع اصفهان، شنبه ۲۳ بهمن ماه و به معنای واقعی کلمه برگزار شد.

محمدمهدی کلانتری دبیر نشست و دبیر کمیته میراث فرهنگی و گردشگری اتحادیه انجمن های علمی دانشجوی معماری، مرمت و شهرسازی ایران وی با بیان اینکه روند تملک و تخریب در دو سال گذشته در مجاورت مسجد جامع اتیک اصفهان در حال انجام است، گفت: متأسفانه تاکنون شاهد این امر نبوده ایم.

وی افزود: با توجه به این حادثه و مستندسازی انجمن هامبولت اصفهان از بافت تاریخی مسجد جامع، جلسه بررسی پیشینه منطقه و ارزیابی ویرانی های منطقه تشکیل شد که گزارشی به این موضوع ارسال می شود. مقامات مربوطه.”

محسن افشار، معمار و مرمت بناهای تاریخی وی با بیان اینکه در اصفهان بافت تاریخی نداریم، تصریح کرد: با وجود طرح های توسعه، احداث جاده و ایجاد فضای سبز، بافت های تاریخی اصفهان به طور کامل تخریب شده و در حال حاضر تنها آثاری از این بافت ها دیده می شود. و منطقه.” آنها کوتاه تاریخی هستند.

وی افزود: یکی از مهمترین مصادیق این معضل منطقه جبره یکی از مهمترین مناطق بافت تاریخی اصفهان است که با طرح توسعه و ایجاد فضای سبز تخریب شد.

افشار تاکید کرد: بناهای تاریخی زیادی مانند مسجد جامع اتیک و میدان اتیک، دو مناره در دشت، مسجد آغناور، آرامگاه شهشهان، آرامگاه باباکاسم، قزوینی ها وجود دارد که در حال حاضر بسیار ارزشمند و با کیفیت هستند. در حمام قاضی بازار، مناره مسجد علی و خانه امام جمعه هم همینطور است.

این معمار و کارشناس مرمت با اشاره به تخریب چند قسمت از خانه های تاریخی برای ایجاد پارکینگ برای مسجد جامع، گفت: اکنون دانشکده علوم قرآن و حدیث در این منطقه ساخته می شود.

وی گفت: تنها با تخریب بناهای تاریخی نمی توان به توسعه دست یافت.

این افسر افزود: اگر می خواهید گردشگری را در استان افزایش دهید باید این بناها را نجات دهید، با بناهای جدید هر کاری کنید، سرزندگی و زیبایی بناهای تاریخی ایجاد نمی شود.

وی با انتقاد از مدافعان میراث فرهنگی اصفهان گفت: وقتی شهرداری اصفهان که متولی میراث فرهنگی و موضوع است از بافت تاریخی و حفاظت ارزشمند حفاظت نمی کند، نمی توان از تملک و تخریب ارگان های مختلف گلایه کرد. هیچ تعهدی برای حفظ ساختمان ها و خانه ها نیست. .

محده انصاری، کارشناس ارشد مرمت میراث شهری وی در ادامه با بیان اینکه محور تاریخی و فرهنگی اصفهان در محدوده شهشهان در حال تخریب است، اضافه کرد: اکثر خانه های این منطقه بازسازی و سپس نیمه کاره رها شده و مشکلاتی را برای بنا ایجاد کرده است.

وی افزود: اکثر این منازل پس از تملک تخلیه می شوند تا به محلی برای معتادان و خواب آوران تبدیل شوند و مردم منطقه درخواست تعیین تکلیف کنند و سپس فقط دستور تخریب دریافت می شود و این امر در شهرهای تاریخی به یک روال تبدیل شده است. شیراز.” حمام خسرو آقا که از بناهای مهم دوره صفویه بود به همین ترتیب تخریب شد.

انصاری گفت: در حال حاضر در بافت تاریخی مسجد جامع منازل تخریب، متروکه شده و فضایی برای جمع آوری معتادان و کارتن خواب ها ایجاد شده و این امر باعث ایجاد ناامنی در بین ساکنان منطقه شده است.

متین شریفی کارشناس ارشد مدیریت پروژه و دبیر انجمن همبود اصفهان وی با اشاره به مشکلات مردم در بافت تاریخی گفت: مردم منطقه باید برای پاسخگویی به مطالبات آموزش ببینند و ارزش و اهمیت منطقه مسکونی را بدانند.

وی در ادامه افزود: مردم با وعده های مختلف از تخریب این بنا رضایت دارند و مردم منطقه در حال حاضر منتظر تحقق وعده هایی هستند که به آنها داده شده است.

دبیر انجمن همبود اصفهان تاکید کرد: نمی توان نیازهای مردم این منطقه به امنیت و آرامش را نادیده گرفت و برای پیگیری موثر مسائل با نیازسنجی و آموزش دقیق می توان به حفظ بافت تاریخی کمک کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
https://www.isna.ir/

مطلب پیشنهادی

خرید آنتی ویروس نود 32 قیمت اجناس

خرید کردن آنتی ویروس نود 32 – ارزش اجناس خرید آنتی ویروس, خرید کردن لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.